Acil servise ayak-ayak bileği travması ile başvuran hastalarda Ottowa ve Bernese kurallarının karşılaştırılması
The comparison of the Ottowa and Bernese ankle rules on the patients that come to emergency department with ankle-foot traumas
  1. Tez No: 387750
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL KEYSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ayak-ayak bilek eklem travmaları acil servise en sık başvuru nedenlerinden biridir. Bu hastaların hemen tamamına klinik endikasyon bulunsun ya da bulunmasın radyografi çekilmektedir. Bu travmalarda radyografi ihtiyacını azaltmak amacıyla muayene bulgularına dayalı bazı kurallar geliştirilmiştir. Çalışmamızın amacı bu kurallardan en yaygın olanı Ottowa kurallarıyla; en yeni geliştirlen kurallardan biri olan Bernese kurallarını karşılaştırmaktır.Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Acil Servis'ine bir yıl içinde başvuran 18 yaş ve üzeri ayak-ayak bileği travmasına maruz kalan hastalar çalışma grubunu oluşturdu. Her hasta hem Ottowa hem de Bernese ayak-ayak bilek eklem kuralları uygulanarak muayene edildi. Ardından tüm hastalara AP, lateral ayak bileği grafileri ile AP, oblik ayak grafileri çekildi.Çalışmaya katılmayı kabul eden ve kriterlere uygun 204 hasta (84 kadın, 120 erkek) çalışmaya alındı. Hastaların %73.2'sinin (n=149) acil servise yürüyerek geldiği tespit edildi. Yaş ortalaması tüm hastalar için 33.88 ± 12.6 olarak saptandı. Kırık oluşumu ile yaş grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p>0.05). Yaralanma mekanizması en sık olarak düz yürüme esnasında burkulma (n=76; %37.3), ikinci sıklıkla spor yaralanması (n=69; %33.8) şeklindeydi. Ottowa kriterlerinin sensitivitesi %75.9; spesifitesi %38.9, pozitif prediktif değeri (PPV) % 17.1, negatif prediktif değeri de (NPV) %90.7 olarak tespit edildi. Bernese kurallarının sensitivitesinin %86.2, spesifitesinin %56.0, PPV'sinin %24.5, NPV'sinin ise %96.1 olduğu görüldü. Her iki kurala göre de muayenede tespit edilen pozitif bulgu sayısı ile kırık oranı ve tanıya yönelik uygulanan tedavi arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olduğu saptandı (p=0.028).Çalışmamız sonucunda Bernese kurallarının Ottowa kurallarına oranla sensitivite ve spesifite açısından daha üstün olduğu saptandı. Özellikle Bernese kuralları üzerinde az sayıda çalışma mevcuttur ve bu kurallar üzerine daha çok çalışma yapılmalıdır. Bu kuralların üzerlerinde uygulanacak yerel değişiklikler sonrasında yapılacak daha kapsamlı çalışmalarla birlikte deneyimli hekimler tarafından gelecekte pratikte kullanılabileceği öngörüldü.
Özet (Çeviri)
Foot and ankle injuries are one of the most reason for application to the emergency departments. Almost all of these patients were taken X- ray films independent from clinic endications. Some rules have been developed by authorities dependent on the examination findings. The aim of our study was the comparison of the most widespread rules Ottowa ankle rules and one of the newest rules Bernese ankle rules.The patients that come to Pamukkale University Hospital Emergency Department with foot- ankle traumas over 18 years old in one year were our study group. All of the patients were examined by applying Ottowa and then Bernese ankle rules. And then AP, lateral ankle X- rays and AP, oblique foot X- rays were taken for all patients.204 patients (84 females, 120 males) who accept and appropriate for the criterions were taken this study. %73.2 (n=149) of the patients came to emergency department by walking. Mean age was 33.88 ± 12.6. Statistycal mean difference was not found between the age groups and fractures in this study (p>0.05). The most common injury mechanism in our study was spraining of the foot when walking (n=76; %37.3), the second common injury mechanism was the sport injuries (n=69; %33.8). The values below are belong to the Ottowa ankle rules that found in our study; sensitivity %75.9, specificity %38.9, pozitive predicitve value (PPV) %17.1, negative predictive value (NPV) %90.7. The values below are belong to the Bernese ankle rules that found in our study; sensitivity %86.2, specificity %56.0, PPV %24.5 and NPV %96.1. According for the two rules together statistycal mean difference was found between the value of pozitive findings belong to rules and the value of fractures and treatments (p=0.028).Bernese ankle rules was found better than Ottowa ankle rules by sensitivity and spesificity as a result of our study. There is only a few study especially about Bernese ankle rules and more studies have to be done about these rules. These two rules may been applied in the emergency departments by the experienced physicians in future after the local modifications on the criterions and more comprehensive studies.