Ayak ve ayak bileği travmalarının değerlendirilmesinde ultrasonografi kullanımının etkinliği
The effectiveness of Ultrasound evaluation in foot and ankle trauma
- Tez No: 326480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ayak ve ayak bileği travmaları acil servislerde sık karşılaşılan yaralanmalardır. Bu yaralanmalar sonucunda fraktürler ya da burkulmalar meydana gelebilir. Çalışmamızın amacı bu bölge yaralanmalarının değerlendirilmesinde ultrasonografi (USG) kullanımının etkinliğini araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Ayak veya ayak bileği travması ile acil servise başvuran, Ottawa Ayak Bileği Kuralları'na uyan 16 yaş ve üzeri hastalar çalışmaya katılmıştır. Hastaların tamamına radyografik görüntüleme öncesi, acil servis hekimi tarafından tüm ayak ve ayak bileği USG incelemesi yapılmıştır. Radyografik görüntülerin tümü bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmiş ve USG yorumları ile karşılaştırılmıştır.Bulgular: Çalışmaya 131 hasta dahil edilmiş ve bunların 103'ünün burkulma ve 28'inin künt travmaya maruz kaldığı belirlenmiştir. Radyografik değerlendirmede 20 hastada fraktür tespit edilmiş ve bunların tamamı USG ile de açık olarak saptanmıştır. Ayrıca, radyografide normal olarak raporlanan fakat USG'de fraktür olarak değerlendirilen bir hasta belirlenmiştir. Fraktürleri saptamada USG duyarlılığı %100 (%95 güven sınırı: 83,8-100), özgüllüğü %99,1 (%95 güven sınırı: 95-99,8), pozitif prediktif değer %95,2 ve negatif prediktif değer %100'dür. En sık fraktürün lateral malleol ve 5. metatars bazisinde meydana geldiği belirlenmiştir. USG'de kemik yapılara ek olarak bazı ligament ve tendonlar da yaralanma açısından değerlendirilmiş ve anterior talofibular ligamentin inversiyon burkulmalarında en sık (%83,3) yaralanan ligament olduğu saptanmıştır. Ayrıca 2 hastada Grade 3 Aşil tendon rüptürü tespit edilmiştir.Sonuç: Ultrasonografi hem kemik yapıların hem de ligament ve tendon gibi yumuşak dokuların değerlendirilmesinin aynı anda yapılabildiği bir görüntüleme yöntemidir. Radyasyon içermemesi, hasta açısından konforlu olması, tekrarlanabilir ve hızlı olması nedeniyle USG, acil servisin olağan seri ortamına uygundur.
Özet (Çeviri)
Objective: Foot and ankle injuries are commonly encountered at the emergency department. Sprains or fractures may occur as a result of this. The purpose of this study is to find out the effectiveness of ultrasound (USG) scanning in those areas injuries.Materials and Methods: Ottawa Ankle Rules positive patients over 16 who presented to the Emergency Department with a foot or an ankle injury were eligible. To all patients, USG evaluation to the whole foot and ankle was performed by an emergency physician, prior to radiographic imaging. All radiographic images were evaluated by an orthopedic specialist, and compared with the interpretations of USG.Results: 131 patients were included to the study, 103 of them were sprains and 28 blunt trauma. Radiographic evaluation enabled to determine fractures in 20 patients, all of these were openly identified with ultrasound imaging. Moreover, in one patient, usg evaluation revealed fracture whereas radiographic images were reported as normal. The sensitivity of ultrasound scanning in detecting fractures was 100% (95% confidence interval [CI]: 83,8 to 100), the specificity was 99,1% (95% CI: 95 to 99,8), the positive predictive value was 95,2% (95% CI: 89,6 to 98) and the negative predictive value was 100% (95% CI: 96,4 to 100) respectively. The most common fractures were detected at the lateral malleolus and at the basis of the fifth metatars. During the USG examination, in addition to bones structures, some of the ligaments and tendons were evaluated in terms of injury. In inversion ankle sprained, the most commonly injured ligament is the anterior talofibular ligament (83,3%). Furthermore, Achilles tendon rupture Grade 3 was found in 2 patients.Conclusion: Ultrasound imaging permits to evaluate both bone and soft tissues like ligaments and tendons. Since it is an easyly reproducible technique which does not contain radiation, USG scanning suits the ordinary quick environment of the emergency room.