Callosobruchus chinensis (L.) (Coleoptera:Bruchidae) ile savaşımda vakumdan yararlanma olanakları üzerinde araştırmalar
The applicability of low pressure to control azuki bean weevil, Calosobruchus chinensis (L.) (Coleoptera:Bruchidae)
  1. Tez No: 387785
  2. Yazar: HALEH MORTAZAVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. . AHMET GÜRAY FERİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Araştırmada Callosobruchus chinensis 'in 0-24, 24-48, 48-72, 72-96 saatlik yumurta, 20 günlük larva (yumurta evresi dahil), 28 günlük pupa (yumurta evresi dahil) ve 0-24 saatlik ergin evrelerine 88.8 mbar (%2 oksijen) vakum düzeyinin ölümcül etkinliği değişik uygulama sürelerinde belirlenmiştir. Denemeler 25oC sıcaklık ve %75 orantılı nemde yürütülmüştür. Elde edilen bu veriler ile probit analizleri yapılmış ve LT50 değerleri hesaplanmıştır.Deneme sonuçlarına göre; 88.8 mbar vakum uygulamasında, 25oC sıcaklıkta; 0-24, 24-48 ve 48-72 saatlik yumurtalarında mutlak ölüm 144 saatlik uygulamada belirlenirken, 72-96 saatlik yumurta evresinde 96 saatlik uygulamada belirlenmiştir. 0-24, 24-48, 48-72 ve 72-96 saatlik yumurta evresinde LT50 değeri sırasıyla 22.33, 78.49, 73.98 ve 30.72 saat olarak heaplanmıştır.Larva evresinde mutlak ölüm 480 saatlik uygulamada belirlenirken, LT50 değeri ise 228.29 saat olarak hesaplanmıştır. Pupa evresinde mutlak ölüm 432 saatlik uygulamada belirlenirken, LT50 değeri ise 91.99 saat olarak hesaplanmıştır. Ergin evresinde mutlak ölüm 192 saatlik uygulama süresinde belirlenirken, LT50 değeri ise 51.86 saat olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, eggs (0-24, 24-48, 48-72, and 72-96 h old), larvae (20 d old)(including egg stage), pupae (28 d old)(including egg stage) and adults (0-24 h) of Callosobruchus chinensis were exposed to 88.8 mbar low pressure (2% oxygen) for different exposure times and the mortality rates at these conditions were determined. All experiments were carried out at 25oC temperature and 75% relative humidity conditions. Time-mortality data were subjected to probit analyses, and LT50 values were computed.According to the results; total mortality at 88.8 mbar vacuum for 0-24, 24-48, 48-72 old eggs were found at 144 h exposure at 25oC; at the same conditions total mortality for 72-96 h old eggs was found at 144 h exposure. LT50 values for 0-24, 24-48, 48-72, 72-96 h old eggs were calculated to be 22.33, 78.49, 73.98, and 30.72 h, respectively.For the larvae of C. chinensis; total mortality at 88.8 mbar vacuum was found at 480 h exposure at 25oC; at the same conditions LT50 values was calculated to be 228.29 h. For the stage of pupae, total mortality at 88.8 mbar vacuum was found at 432 h exposure at 25oC; at the same conditions LT50 values was calculated to be 91.99 h. For the adult stage, total mortality at 88.8 mbar vacuum was found at 192 h exposure at 25oC; at the same conditions LT50 values was calculated to be 51.86 h.