Investigation of the mechanism of action of 6-bicycloaryl substituted 5,6-dihydro-2H-pyran-2-ones
6-bisikloaril substituentli 5,6-dihidro-2H-piran-2-onların etki mekanizmasının incelenmesi
  1. Tez No: 387784
  2. Yazar: DERYA METE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAĞIR, PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kanser araştırmalarında doğal yollardan izole edilen 5-sübstitüeli,α,β-doymamış laktonlar sitotoksik ve antitümör etkileri sebebiyle bilim adamlarının ilgisini çekmiştir. Bu grup bileşiklerin en önemli üyelerinden biri de goniothalamindir. Goniothalaminin değişik kanser hücrelerine karşı yüksek sitotoksik aktiviteye sahip olması ve sağlıklı hücreler üzerinde minimal etki yaratması, kanser hücrelerine karşı seçici sitotoksik aktivite gösterdiği düşünülmektedir. Bu çalışmanın ilk kısmında sentezlenen 5,6-dihidro piran türevlerinin MCF7, PC3 HCT116 p53+/+ ve p53-/- hücre hatlarındaki antikanser aktiviteleri MTT testi ile belirlenmiş ve FITC işaretlenmiş Annexin V-PI boyaları yardımıyla Akış Sitometrisinde bu türevlerin doz ve zamana bağlı apoptotik etkilerine bakılmıştır. Son bölümde ise seçilmiş yüksek sitotoksik aktivite gösteren anti-kanser bileşiklerin, hücre siklusu ve apoptoz mekanizması üzerindeki etkileri için akış sitometrisi ve western blot analizi ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In cancer research, naturally isolated 5-substituted, α,β-unsaturated lactones have become attracted the attention of scientists increasingly due to its biological activities. One of the most important member of this group of compounds is goniothalamin. Goniothalamin has high cytotoxic activity against various cancer cells and causes a minimal effect on healthy cells so it is believed that it has selective cytotoxic activity against cancer cells. In the first part of this study, anticancer activities of novel 5,6-dihydro pyran derivatives were determined by MTT assay in MCF7, PC3, HCT116 p53+/+ and p53-/- cell lines. Apoptotic effects of the selected compounds were also examined with the help of FITC labeled Annexin V-PI in flow cytometry . In the second part, anti-cancer compounds having high cytotoxic compounds were chosen and tested for their effect on cell cycle and apoptosis mechanism by flow cytometry and western blot analysis.