Peyzaj mimarlığında su kullanımı
Water utilization in landscape architecture
  1. Tez No: 387787
  2. Yazar: GÜL MURATOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERTUĞRUL YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünyanın varolduğu andan günümüze kadar gelen süreçte su, canlı yaşamının vazgeçilmezi olmuştur ve gelecekte de olmaya devam edecektir. Tüm canlı yaşamının odağında olan bu değerli kaynak, geçmişten günümüze uygarlık tarihinin de birçok yönden şekillendiricisi olmuştur.İlk yerleşim yerleri su kenarlarına kurulmuş, göçebe halde yaşayan insan, su ile mümkün olabilen tarımsal faaliyetlere başlayarak yerleşik yaşam alanlarını kurmuştur. Güvenliğini de sağlayarak hızla çoğalmaya başlamış, ortaya çıkan yepyeni ihtiyaçlar neticesinde; doğayı kendi amaçlarına uydurma ve kontrol altına alma çabasına girmiştir.Suyu sadece ihtiyaçlarını gidermek için işlevsel olarak kullanırken, serinleten, psikolojik olarak dinlendiren, rahatlatan yönünü de fark ettiğinde, estetik açıdan da suya yeni bir misyon yüklemiştir.Bu çalışma ile suyun, peyzaj mimarlığındaki yeri, önemi ve kullanım alanları irdelenecektir. Su öğesinin tarihsel akış içinde varolduğu alanlar ve geçirdiği değişim günümüz örnekleriyle bir arada değerlendirilerek geniş bir perspektifte sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Water has been, and will continue to be in the future, an indispensable element of life since the creation of the Earth. As an essential and valuable source of life for all living things, it has also been instrumental in shaping the history of civilizations along the way. Early colonies have been built along water fronts. Water has enabled agriculture and facilitated the shift from nomadic lifestyle to settlements as communities. Populations grew fast after securing water resources by shaping up and controlling the nature to accommodate for their new necessities.While being utilized only as a basic necessity in early times, other novel features of water such as psychological relaxation have been discovered in time to add an aesthetic aspect or mission. This study intends to survey the role, importance and use of water in landscaping. The goal is to look at water through different cases and changes in history with samples from today in a wider perspective.