Maedi-Visna enfeksiyonunun tanısında PCR tekniğinin kullanımı ve yerel virusların moleküler karakterizasyonu
Use of PCR technique on diagnosis of Maedi-Visna infection and molecular characterization of fieldviruses
  1. Tez No: 387788
  2. Yazar: DİLEK MUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı bölgelerinden temin edilen koyun kan örneklerinde MVV enfeksiyonunun tanısında ELISA ve PCR tekniklerinin kullanımı ve elde edilen saha viruslarının moleküler karakterizasyonu amaçlandı. Bu amaçla, örneklenen 821 kan örneğinin MVV karşı oluşan antikorlar yönünden ELISA ile MVV nükleik asit tespiti için virus genomu LTR bölgesine spesifik primerler yardımıyla PCR testi uygulandı. Virus izolasyon ve identifikasyonu amacıyla SCP ve FKA hücreleri kullanıldı.Araştırmada örneklenen 821 kan örnekleri 561 adedi (%68,3) ELISA ve/veya PCR ile MVV enfesiyonu yönünden pozitif bulundu. Örneklenen hayvanlarda enfeksiyon pozitiflik oranlarının yaşa bağlı olarak arttığı belirlendi. Enfeksiyon pozitif oranı Karayaka ırkı koyunlarda Akkaraman, Merinos ve melez ırklara göre daha düşük bulundu. PCR'da pozitif olarak bulunan 32 saha virusunun LTR dizinleri analiz edildi ve kendi aralarında ve diğer LTR dizinleri ile karşılaştırıldı. Saha viruslarının kendi aralarında farlılıklar göstermekle birlikte diğer LTR viruslarından Amerika ve Yunanistan suşlarına yakın olduğu belirlendi.Çalışmada örneklenen hayvanların ELISA ve PCR testleri karşılaştırıldığında ELISA ile pozitiflik oranının PCR'dan yüksek olduğu, bununla birlikte genç hayvanlarda PCR pozitiflik oranının diğer yaşlara göre daha yüksek olduğu saptandı. Enfeksiyon ile mücadelede ELISA sistemlerinden faydalanılması ve ELISA'da negatif bulunan örneklerie özellikle enfeksiyonun erken dönemlerinde PCR'ın kullanılması önerildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed that, the use of ELISA and PCR techniques for diagnosis of MVV infection in sheep blood samples obtained from different regions of Turkey and molecular characterization of fields viruses. 821 blood samples were tested for antibody against to MVV and investigated to viral nucleic acide using primers spesific to LTR region of viral genome by PCR. SCP and Foetal Sheep Lung cells were used for virus isolation and idendification.Out of 561 (68,3%) blood samples were found as positive by ELISA and/or PCR respectively. Also it is found that posivity rate of the infection increased according to age and differed by breed. The possivity rate of Karayaka breed are implicated less than Akkaraman, Merinos and mix breeds. 32 field viruses, were found by PCR as positive, analysed their LTR regions and compared with each other and other referenced LTR sequences on GenBank. However the field viruses have differences each other, are implicated they closed with American and Greece strains.When compare to the results of ELISA and PCR in this study, the posivity rate of ELISA were found higher than PCR and the posivity rate of PCR in young animals is higher than other ages. As conclusion, is suggest that should be use of ELISA systems in eradication of MVV infection and use of PCR tecniques for negatif samples by ELISA esspecially early stages of the infection.