Improving the performance of self-organizing map
Öz-düzenlemeli ağ yapısının performans iyileştirilmesi
- Tez No: 387790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN SERAP ŞENGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Öbekleme problemleri, verilerin benzerliğine dayanmaktadır bu problemlerin analizinde bu benzerlik veya mesafe hesaplamak zorunludur. Bu yüzden veri çok büyük ve ya dağınık bir şekilde ise bu verilerin düzenlen mi oldukça zordur ve asıl sorun hesaplamaların çok uzun zaman almasıdır. Bu çalışma öz-düzenlemeli ağ yapısının bu sorununu çözmek için önerilerde bulunmuştur. İlk olarak öz-düzenlemeli ağ ile vektör kuantalama yapıları birlikte ele alınmıştır ve öz düzenlemeli ağ yapısında, vektör kuantalama yapısında olduğu gibi sınıf bilgisi kullanılmıştır. Ayrıca, son senelerde pekiştirmeli öğrenme ile birlikte öz-düzenlemeli yapıların ele alındığı hibrit yaklaşımlardan esinlenilmiştir ve öz-düzenlemeli ağ ve sınıf bilgisinin kullanıldığı öz-düzenlemeli ağın eğitimi basit bir pekiştirmeli öğrenme yaklaşımı ile uyarlanarak yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Öz-düzenlemeli ağ yapısı ve önerilen yaklaşımlar MATLAB ortamında gerçeklenmiş ve basit bir nokta sınıflama problemine ve Iris çiçekleri veri kümesine uygulanmıştır. Elde edilen benzetim sonuçları eğitim ve test kümelerindeki başarımları ele alınarak irdelenmiştir ve önerilen yöntemlerin geliştirilmesi için önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmadaki asıl amaç yeni bir öğrenme yöntemi önerip nasıl uygulanacağını açıklamak olduğundan yöntemin sınandığı problem kolaylıkla üretilebilen ve eğitim amaçlı çokça kullanılan iki boyutlu noktaların öbeklenme problemi ve çokça kullanılan sınama problemi olan Iris veri kümesi olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Clustering data with self organizing maps is a widely used method. In this thesis, self-organizing map and learning vector quantization methods are considered for solving clustering problems. Firstly, self organizing map is modified to use class information like learning vector quantization method. Also, inspired by the hybrid methods proposed recently which combine reinforcement learning with self organizing map, a novel approach is proposed where a simple reinforcement learning algorithm is used both in self organizing map and self organizing map with class information. Self organizing map and all the proposed approaches are realized in MATLAB and applied to clustering set of two-dimensional points and Iris data set. The discussion on the simulation results are based on the results obtained for training and test sets and ideas are given to improve these results. The main purpose of this thesis is to propose a new learning method and explain how to implement the new method, so the problems choosen to be easily manufactured and widely used for educational purposes. So clustering points on a two-dimensional surface and Iris data set are choosen as benchmark problems and in order to have statistically significant conclusion, the evaluation measures are used as sensitivity, specificity, accuracy, precision and similarity.