Parallel programming techniques by using co-array Fortran
Co-array Fortran ile paralel programlama teknikleri
  1. Tez No: 387791
  2. Yazar: AŞKIN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Co-array Fortran (CAF) Fortran 90 uzantılarının küçük bir kümesidir. Ve aynı zamanda CAF, ölçeklenebilir, global adres alanlı paralel programlama için ortaya çıkan bir modeldir. CAF'ın global adres alanlı proramlama modeli compilerlarla geliştiricilerin iletişim detaylarını yönetmek için yükü kaydırarak SPDM paralel programların geliştirilmesini basitleştirir.Bu çalışmada CAF'ın programlama modeli tanıtılmış, teknik spesifikasyonları sunulmuş, CAF'ın hafıza modeli ve PGAS (Partitioned Global Address Space) açıklanarak, iki farklı SPMD dili olan CAF ve OpenMP arasında karşılatırma yapılmıştır.Örnek çalışmada, Co Array Fortran'da matrix çarpımı ele alındı ve yazılan program, Amzaon EC2 Cluster 16 CPU platfornunda CentOS işletim sistemi üzerinde çalıtırılarak performans değerleri elde edildi.
Özet (Çeviri)
Co-array Fortran (CAF) is a small set of extensions to Fortran 90. And also CAF is an emerging model for scalable, global address space paralel programming. CAF?s global address space programming model simplifies the development of SPMD paralel programs by shifting the burden for managing the details of communication from developers to compilers.In this study I introduce CAF?s Programming Model, provide it?s technical specifications, explain CAFs memory model and PGAS (Partitioned Global Address Space) , make comparsion between two SPMD language CAF and OpenMP.In case, I select Matrix Multiplication as a problem and wrote Co Array Fortran code fort his problem. I ran it on Amazon EC2 Cluster with 16 CPU and CentOS operating system. Finally I showed the performance numbers fort his work.