The Dark Night: Representing urban anxieties in contemporary superhero films
Karanlık Gece: Son dönem süper kahraman filmlerinde kentsel endişelerin temsili
- Tez No: 387792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Süper kahramanlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin en önemli kültürel ürünleri arasında yer alır. Yirminci yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren, renkli giysileriyle insan üstü işler başaran süper kahramanların ikonik ve metaforik imgeleri çizgi roman sayfalarını işgal etmenin yanında, beyaz perdede de son zamanlarda özellikle artan bir sıklıkla kendilerine yer buldu. Süper kahraman anlatılarının zaman içinde karanlıklaşan/ciddileşen yapısından ötürü ve yönetmenlerin daha yaratıcı şehir manzaraları yaratmalarını sağlayan özel efektlerin sayesinde, süper kahraman çizgi romanlarında hali hazırda temel bir yeri olan şehir kavramının sinemada daha da önem kazanması mümkün oldu. Bu çalışma son dönem süper kahraman filmlerindeki kentsel alanların estetiğini ve şehrin ana öğeleriyle süper kahramanın doğası arasındaki ilişkiyi gözden geçirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, bu çalışma son on yılda gerçekleşen `süper kahraman patlaması'nın olası sebeplerinden biri olarak 11 Eylül 2001'de New York'ta meydana gelen saldırıların etkisini araştıracak ve bu konudaki görüşleri bir araya getirecek, ve çağdaş süper kahraman filmlerinin hem adi suçlar hem de uluslararası terör karşısında edindiği duruşun belirsizlik üzerine kurulduğu sonucuna varacaktır.
Özet (Çeviri)
The comic book superhero is one of the most important cultural products of the United States. From the second quarter of the 20th century on, the iconic and allusional images of the larger-than-life superheroes in colorful costumes took over not only the pages of comic books, but also occasionally, and recently quite frequently, the big screen. Due to the changing tone of the superhero narratives over time and with the help of special effects that enable directors to imagine broader cityscapes, the concept of city, which has always been a fundamental element in superhero comics, gained even more importance on film. This study aims to overview the aesthetics of urban spaces in recent superhero films, as well as the relationship they build with the elements of the city. Additionally this study will investigate and bring together thoughts on the after-effects of the September 11, 2001 attacks on New York City as one of the possible reasons of the `superhero boom? of the last decade, and ultimately reach the conclusion that the position of the superhero films towards both urban crime and international terror can be classified as ambiguity.