The phase behaviour and synthesis of mesostructured coupled semiconductor thin films: Meso-CdS-TİO2
İki yarı iletken içeren mezoyapılı ince filmlerin faz davranışı ve sentezi: Meso-CdS-TİO2
  1. Tez No: 387794
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada [Cd(H2O)4](NO3)2 - titanyum dioksit - P123 sörfektant malzemeler; [Cd(H2O)4](NO3)2 ve titanyum dioksit içerikleri değiştirilerek araştırıldı. Bu [Cd(H2O)4](NO3)2, P123, nitrik asit ve Ti(OC4H9)4'den oluşan bütanol çözeltilerinin dövülü kaplama yöntemiyle ince filmlerinin ve döküm yöntemiyle kalın filmlerinin hazırlanmasıyla başarıldı. Film numuneler meso-xCd(II)-yTiO2 olarak adlandırıldı, burada x Cd(II)/P123 ve y TiO2/P123 mol oranıdır. Ortamdaki titanyum dioksitin artırılması malzemelerin sıvı kristal gibi bir yapıdan, esnek malzemelere daha sonrada daha sert mezoyapılı titanyum dioksit malzemelere dönüştürür. Ortamdaki [Cd(H2O)4](NO3)2 tuz miktarının artırılması sadece mezoyapıyı değiştirirken, mekanik özellikde hiçbir değişiklik gözlenmedi. Ancak mezoyapılı sert titanyum dioksit malzemeler kontrollü nem ve sıcaklık ortamında üretilme gerektirir. Sert film örnekleri önce dövülü kaplama yöntemiyle sonra nem fırınında %50 nem oranında bekletilerek hazırlandı.Esnek ve Sert malzemelerde mezoyapı H2S reaksiyonundan sonrada devam eder. Ancak, ortamdaki nitrat iyonlarının uzaklaştırılmasıyla sadece sert malzemeler kararlı kalır, bu ise CdS, nanoparçacıklarının mesoyapılı film örneklerinin gözenek duvarlarının içinde veya üstünde kararlı tutulmasında önemli bir gerekliliktir. Meso-Cd(II)-TiO2'lerin faz davranışları, meso-xCdS-yTiO2 numunelerin yapısal özellikleri, NO3- iyonlarının koordinasyonu ve uzaklaştırılması ve CdS nanokristallerinin parçacık boyutları, Kırınım(XRD), Spektroskopi (FT-IR, Raman, UV-Vis soğrma, EDS) ve mikroskopi (POM, SEM ve TEM) teknikleri kullanılarak inbcelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesostructured [Cd(H2O)4](NO3)2 - titania - P123((PEO)20(PPO)70(PEO)20, PEO = -OCH2CH2-, PPO = -OCH(CH3)CH2-) materials have been investigated by changing the [Cd(H2O)4](NO3)2 and titania content of the structures. This has been achieved by making thick samples by casting and thin film samples by spin coating of a butanol solution of [Cd(H2O)4](NO3)2, P123, nitric acid and Ti(OC4H9)4. The film samples are named as meso-xCd(II)-yTiO2, where x is theCd(II)/P123 and y is TiO2/P123 mole ratios. Increasing the titania amount in the media has transformed the samples from LC-like to soft and then to rigid mesostructured materials. Changing the amount of [Cd(H2O)4](NO3)2 salt in the media only influenced the mesostructure, such that no change on the mechanical properties is observed. However, the synthesis of rigid mesostructured titania materials required controlled humidity. The rigid film samples were prepared first by spin coating and then by aging under a 50% humidity oven.The mesostructure remains stable upon H2S reaction, in the soft and rigid materials region. However, only rigid samples stand to removal of nitrates from the media that is important to keep the CdS nanoparticles stable in or on the pore walls of mesostructured film samples. The phase behavior of the meso-Cd(II)-TiO2, the structural properties of the meso-xCdS-yTiO2 samples, coordination and elimination of the NO3- ions and the particle size of the CdS nanocrystallites were investigated using diffraction (XRD), spectroscopy (FT-IR, Raman and UV-Vis absorption, EDS)and microscopy (POM, SEM, and TEM) techniques.