Cyprinus carpio (L.)'da bakır, çinko ve bakır+çinko karışımında solungaç karaciğer ve ve kas dokularındaki metal birikiminin nicel protein, glikojen ve kandaki bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri
- Tez No: 38782
- Danışmanlar: PROF.DR. CAHİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZ Cyprinus carpio (L.)'da bakır, çinko ve bakır + çinko karışımında solungaç, karaciğer ve kas dokularındaki metal birikiminin nicel protein, glikojen ve kandaki bazı biyokimyasal parametreler üzerine etkileri, üç seri halinde metallerin tek tek ve karışımları için belirlenen ortam derişimlerinde 1, 7, 15 ve 30 gün olmak üzere dört farklı zaman sürecinde belirlenmiştir. Deney serilerinde, bakır ve çinkonun solungaç, karaciğer ve kas dokularındaki birikimi ortam derişimi ve etkide kalma süresindeki artışa bağlı olarak artmış, ancak karışımın etkisinin incelendiği seride doku ve organlardaki metal birikimi metallerin tek tek etkisinde saptanan birikimden daha az olmuştur. Bakır, çinko ve bakır + çinko karışımının ayrı ayrı etkisinde solungaç ve karaciğer dokusundaki protein derişimi, belirli bir sürede ortam derişimindeki artışa ve belirli bir ortam derişiminde etkide kalma süresindeki artışa paralel olarak artarken kas dokusunda azalmıştır. Belirli bir sürede ortam derişiminin artması veya belirli bir ortam derişiminde etkide kalma süresinin uzaması karaciğer ve kas dokularındaki glikojen düzeylerini düşürürken, serum glikoz, total protein ve kolesterol düzeylerini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT Effects of copper and zinc accumulation on the quantitative protein and glycogen content of the gill, liver and muscle tissues of Cyprinus carpio (L), and its effect on some biochemical parameters of blood were studied by exposing animals to 0.01, 0.05, 0.1 and 0.5 ppm Cu, 0.1, 0.5, 1.0 and 5.0 ppm Zn and to the combinations of these metals from lowest to the highest concentrations of both metals over 1,7, 15 and 30 days period. Accumulation of metals in the tissues studied increased with increasing concentration of metals and with inceasing exposure periods. Tissue accumulation of metals were lower when exposed to the combination of metals compared with single doses. Copper and zinc either given singly or in combination caused an increase in protein levels of the gill and liver tissues depending on exposure concentration and period. The opposite was true for the muscle tissue. Increasing exposure concentrations and periods caused a decrease in the glycogen levels of the liver and muscle tissues and an increase in the levels of serum glucose, total protein and chollesterol.