Yemsiz koşullarda değişik tavuk gübresi miktarlarının fingerling aşamasındaki aynalısazan (Cyprinus carpio, L.)'ların gelişimi ve havuz verimliliği üzerine etkileri
- Tez No: 174084
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERCAN SARIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Zooloji, Aquatic Products, Zoology
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
** 57 *** '6, ÖZET ; Araştırma iki ayrı dönemde gerçekleş t ir ilm iş' olup, 1980.“yılıa.çja Ay nal ıs azan. fingerlijıglerinin gelişimi üzerine değişik tavuk gübresi miktarlarının etkileri incelenmiştir, 1981 ??yalında ise, tavuk gübresinin uygulama aralıkları üzerinde çalışılmıştır» Her iki çalışma da 21. Temmuz - 21. Aralık arasında 150 gün ?sürnvüş.ttir» Araştırma materyali Aynalısazan fingerlinglerinin başlangıç ortalama canlı ağırlıkları 1980 yılında İ. 23 gr#, I98I' yılında da 6.35 gr. olup, her biri 0.02 ha. alana ve 100 vs& su derinliğine sahip 5 adet beton kaplamalı havuza, 450'şer adet olarak stoklan» ıslardır. Havuzlardan biri kontrol grubu olarak alınmış1 (1. grup) ve bu havuzdaki fingerlinglere, günde sadece toplam canlı ağırlıklarının f 3»ü oranında olmak üzere pellet formunda kuru karma yem verilmiştir...?Çalışmada gelişme, canlı ağırlık gelişme^ olarak incelenmiş olup, değerlendirme, ayda bir her havuzdan alınan rastlantı örnekleri üzerin den yapılmış t ir «r '.. Araştırmanın ilk döneminde kontrol grubu dışında, diğer havuz- ?' lara 10 günlük aralıklarla olmak üzere 250, 500, 750, 1000 kg/ha ora nında tavuk gübresi verilmiştir.,. Araştırmanın ikinci döneminde ise havuzlara sırasıyla 10, 15, 20 ve 25 günde bir olmak üzere 1C00 kg/ha oranında gübre verilmiştir. it Bide edilen sonuçlar aşağıda sıralandığı gibidir; 1- Araştırmanın. 19 80 yılı döneminde en yüksek gelişme, yemli. (1.) grup ile gübre uygulanan gruplardan 5» grupta olmuştur. (Çizelge, 7 ve 19; Şekil, 2 ve 3). 2- Gruplara göre en yüksek havuz verimliliği, yine 1» grup ile 5. gruplarda olmuştur (Çizelge, 2!0). 3- öübre uygulanan gruplardan en hızlı gelişmeye ve en yüksek ürün verimliliğine sahip 5» grup, sadece yemle beslenen: gruba göre' havuz Verimliliği bakımından 5? 33,2 oranında eksik kalmıştır (Çizelge 20, Şekil, 4.)* ' ?. '- 5,8 -. 4- 1981 araştırma döneminde. gruplar arasında en hızlı gelişme ve canlı ağırlık artışı yine sadece yemle beslenen 1. grupta, salt gübre uygulanan gruplar arasında ise, 10 günde bir 20 kg. gübrenin verildiği 2. grupta olmuştur, (çizelge, 21, 33, 34 Şekil, 5',, £}.}.; v 5- İkinci araştırına döneminde toplam havuz verimliliği bakımından en yüksek miktara sahip yemli 1, gruba göre, gübreli gruplardan en yük sek verimliliğe sahip 2. grup ise, $ 42,5 oranında eksik kalmıştır (Çizelge 43, Şekil 7).. 6- Her iki araştırma döneminde, gruplarda saptanan ölüm oranları arasındaki fark, istatistik! bakımdan önemli bulunmamıştır (P 0.0İ5). 7- Her iki araştırma -döneminde de gruplar arasında, sade eş demişken gelir ve giderler üzerinden yapılan ekonomik karşılaştırmalar, tüm gruplar arasında en. ekonomik uygulamanın, 10 günde bir 20 kg. gübre verilen grup olduğunu ortaya? koymuştur. ?# ”? 8~ Araştırmada elde edilen tüm bulgulara göre, salt ekonomik öğeler' ön planda tutulduğunda, sazan yetiştiriciliğinin belirli aşa malar in da, özellikle fingerlig dönemindeki g^nç sazanların bakım ve beslenmesinde gerekirse daha düşük hızda gelişme ve dolayısiyle daha az miktarda canlı, a,?; ir lık kasan çına rağmen, sadece gübreye dayalı, bakım ve beslemenin, maliyeti yüksek olan yemle beslemeye tercih konusu ola bileceği kanısına varılmıştır. '
Özet (Çeviri)
- 59 - 7. SUUİAHY _, ;,j/ The Effects of Poultry Kanure on Gruowth of Mirror Carp (CVprinus carpio, L.) Pin. ger lings o ' ''“.V One of the two experiments was set up in. order to find out the effects of the different quantities of poultry manure on the growth of Lir r or carp fingerlings in 1980. V In the second experiment ^iniervals of applying of poultry rr'anure were tested in 1981. Both- experiments started on July 21 and continued throu^ti December 21, lasting for 150 days» Fingerlings with initial average weights of 1.23 gr» in 1980, 6.35 grw. in 1981, stocked 450 in nunber into 5 concrete fish ponds, each of equal-size and shape of 0.02 ha area and 100 cm depth. The fishes in one of the ponds that served as can trol,' were fed with dry ground '-neilets at ' a rate of 3 f \ of theiprhödyirssei^ıtrpeö day. This ”dose' was rfcadSus. töd: every month. lacGor.üiJtıg. tbethe average we^ifc of the fish found by sample weighings. in the first experiment, ponds, except the control pond were fertilised regularly every 10 days with different quantities of P0tflvf*\ «n**»»**, (250, 500, 750, 10C0 kg/ha). In the second experiment, İ00C kg poultry manure per hectare with different intervals (10, 15, 20, 25 days) were used in ponds. The results are as follows: 1- In the 1980 research period, the highest growth was deter mined in. the first feed group and in the 5$h group having 1000 kg/ha poultry manure (Sable 7 and 19 J Figure 2 and 3). 2- The highest yield among the groups was also obtained from the first and 5$h groups (Table, 20),. 5- Among the groups receiving poultry manure, the 5th group had only 33.2 # less yield than in the feed control group. 4- In the 1981 research period,- the first group showed both l ' the highest growth and live weight gain. The.2. nd group which. received 20 kg manure with 10 day intervals, comes second (Table 21, 33; Fijui-e 5, 6).- 60 -.Ş~ In the 2. nd experimental period, the 2« nâ group with the highest yield after the le st group, was only 42,5 y> less than in /"first {Table 43 1 Figure 7)» 6- In. the two experiments, differences in the rate of mortality of fish among groups were not statistically significant (Py»0.05)« 7- In the economical atmlysis of the both research periods, according to variable income and cost factors, the -highest gross in- comb was obtained from the groups which received 20 kg manure with 10 day intervals o