Kategorik değişkenler için karşılaştırma analizi ve bir uygulama
Correspondence analysis for categorical variables and an application
  1. Tez No: 387839
  2. Yazar: ELİF SEMERCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS SINIKSARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karşılaştırma analizi, kategorik verilerin analiz edilmesinde kullanılan ve verinin yapısını ortaya çıkaran çok değişkenli sorgulayıcı grafiksel bir veri analizidir. Bu çalışmada karşılaştırma analizinin teorik esasları geometrik yorumlarıyla birlikte incelenmiştir. Ayrıca karşılaştırma analizi ile log-lineer modeller arasındaki ilişkiler ele alınarak, kontenjans tablolarının analiz edilmesinde bu iki yöntemin birlikte kullanılabileceği gösterilmiştir. Böylece karşılaştırma analizinin, log-lineer analizi tamamlayıcı bir şekilde kullanılması mümkün olmaktadır. Çalışmanın uygulama bölümünde, anket verisine önce karşılaştırma analizi uygulanmıştır. Karşılaştırma analizi uygulaması ile kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu ilişkiler belirlendikten sonra, veriye en uygun log-lineer model kurulmuş ve bu model üzerinden değişkenler arası ilişkiler daha detaylı olarak incelenebilmiştir. Böylece bu iki yöntemin birlikte kullanılmasının model seçimi sürecinde oldukça faydalı bir yaklaşım olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Correspondence analysis is a graphical exploratory multivariate analysis which is useful in analyzing categorical variables and revealing the structure of the data. In this study, the theoretical principals and their geometric interpretations of correspondence analysis are reviewed. The relations between correspondence analysis and log-linear models are also discussed, and it is shown that a combined approach of these two analyses can be used in contingency tables analysis. Thus, it is possible to use correspondence analysis as a complementary tool to log-linear models. In the application part of the study, firstly, correspondence analysis was applied to the survey data. The aim of the application of correspondence analysis is to determine the structures of associations between categorical variables. Having determined the related variables with this technique, a log-linear model which fits best to the data is built and more detailed information about the relations of the variables is provided with this model. It has been shown that the combined use of these two methods will be a useful approach in the model selection.