Ameliyathane hemşirelerine karşı sözel, fiziksel ve cinsel istismar durumunun belirlenmesi
Verbal, physical and sexual abuse status determination to the operating room nurses
  1. Tez No: 387843
  2. Yazar: YASEMİN EDA SEZENOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma ameliyathane hemşirelerine sözel, fiziksel ve cinsel istismar durumunun belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Sağlık çalışanlarının; stresli, istismara maruz kalarak ve yönetimsel açıdan problemli bir ortamda çalışması; hasta bakımını, kurumu ve sağlık sistemini olumsuz yönde etkilemektedir.Sağlık Bakanlığından izin alınan toplam 32 hastanede çalışan 575 hemşireden anketi doldurmayı kabul eden 380 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur.Bu çalışmadan elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile kategorik verilerin karşılaştırılmaları Ki Kare Testi ile sürekli değişkenlerin karşılaştırılmaları ise T Testi ile yapılmıştır. İstismarın etki derecesi ve istismar sıklığı ile demografik veriler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla ANOVA testi yapılmıştır.Çalışmamızdan elde edilen verilere göre; sözel, fiziksel ve cinsel istismar oranları sırasıyla %84,5, %25,5 ve %32,6'dır. Bulgularımız tüm istismar tipleri için en sık istismar kaynağının doktorlar olduğunu göstermektedir. İstismara uğrayan hemşireler istismarın; kişi ile ilişkilerinin etkilediğini, iş performanslarının azaldığını ve hemşireliği bırakma düşüncesine yol açtığını belirtilmişlerdir. Sözel istismara uğrayanlar bu problemi kişi ile davranışı hakkında konuşarak çözümlediklerini, fiziksel istismara uğrayanlar ise; olayı sorumlu kişilere bildirerek çözümlediklerini ifade etmişlerdir. Cinsel istismara uğrayanlar hiç olmamış gibi davranarak bu problemi çözümlediklerini bildirmişlerdir.İstismara maruz kalan hemşirelerin en sık yaşadığı fiziksel rahatsızlıklar; baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk ve mide ağrısıdır. Sözel istismara en sık çalışma yılı az olan hemşireler maruz kalırken, fiziksel istismara ise çalışma yılı uzun olan hemşireler maruz kalmaktadır. Ayrıca çalışmamızda sözel ve cinsel istismara en sık kadınlar uğrarken, erkekler en sık fiziksel istismara uğramaktadırlar. Araştırma sonuçları doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was descriptively conducted to verbal, physical and sexual abuse status determination to the operating room nurses.Health staff working in stressful, being exposed to abuse and administratively problematic environment cause with negatively effects patient care, association and health system.Located within the boundaries of municipality of Ankara, operating room nurses (n=715) who works in totally 38 hospitals were the center of this research.Data collecting from this study were rated by using SPSS 15.0 packet program. Descriptive statistical number was made by percent, average and standard deviation; comparisons of categorical data were made by Chi Square Test and comparisons of trait variables were made by T Test and analysis of variance.According to data collecting from our research; verbal, physical and sexual abuse rates respectively are 84,5%, 25,5% and 32,6%. 30% of nurses in our research were stated reporting the event. Our findings show that doctors are the most common source of abuse of all types of abuse. Abused nurses stated that abuse affects relations, reduces job performance and causes to quit nursing. Verbally abused nurses stated they solve the problem by talking that person about the behavior while physically abused nurses reported the event to the person in charge. Sexually abused nurses stated that they solve the problem by acting as if it never existed.The most common physical ailments experienced abused nurses are headache, fatigue, insomnia and stomachache. Verbal abuse most often exposed to nurses with less years of study, physical abuse most often exposed to nurses with more years of study. In addition, in our study women are mostly exposed to verbal and sexual abuse while men are mostly exposed to physical abuse. Recommendations are made in accordance with the results.