Tarihsel süreç içinde peyzaj tasarım ve uygulama çalışmalarında yapı malzemelerinin kullanımının irdelenmesi
An assessment of construction materials used in landscape design and implementation from the perspective of historical period
  1. Tez No: 387844
  2. Yazar: NASIM SHAKOURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Peyzaj, sayısız materyallerden oluşan görsel bir bütünlük olarak tanımlanmaktadır. Bu materyaller zaman içindeki değişimlerle, peyzaj tipi ve karakterini belirlemektedir. Peyzaj mimarlığında kullanılan materyaller, canlı ve cansız materyaller olarak ayrıca tanımlanmaktadır. Cansız materyaller kavramı içinde, peyzaj mimarlığında kullanılan yapısal öğelerin oluşturmasında önemli rol oynayan yapı malzemeleri de yer almaktadır.Peyzaj mimarlığında kullanılan yapısal malzemelerin özellikleri, ortaya konulan eserin şekil ve ifade gücü üzerinde etkili olmaktadır. Peyzaj tasarım ve uygulamalarında kullanılan yapı materyalleri, farklı dönemlerin özelliklerini iyi bir şekilde yansıtan elemanlar olarak da önem taşımaktadır.Bu tez kapsamında öncelikle yapı malzemeleri tanımlanmış, daha sonra tarihsel süreç ve sanat akımları bağlamında, hangi yapı malzemelerinin, peyzaj tasarımlarında nasıl ve nerede kullanıldığı araştırılmıştır. Tarihi süreç içinde çeşitli bahçe sanatları incelendiğinde, bahçede kullanılan yapısal malzemelerin bölge koşullarına, zamana ve teknolojiye bağlı olarak seçildikleri saptanmıştır. Bu bağlamda özellikle farklı çağlardaki çeşitli peyzaj tasarım akımları incelenerek yapı malzemelerinin bu süreçte hangi amaçlara göre ve ne şekilde kullanıldıkları, zaman içinde yapısal malzemenin çeşitlenmesiyle birlikte, peyzaj tasarımlarının nasıl etkilendiği ve değişime uğradığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Landscape is actually defined as a visual unity created with countless materials. These materials determine the type and character of landscape with changes in time. Materials used in landscape architecture are also defined as organic and inorganic materials. Inorganic materials cover construction materials which has an important role in the creation of structural components used in the landscape architecture.The characteristics of construction materials used in landscape architecture have an effect on the type and force of expression of the created piece. Construction materials used in landscape design and implementations are also important for being elements reflecting the characteristics of different periods in a good way.Within the scope of this thesis, first construction materials are defined, then the way and place of using which construction materials in which landscape designs are examined in the context of historical process and art movements. It is determined as a result of investigating various garden arts within the historical process that the construction materials used in gardens are elected in line with the conditions of the region, time and technology. Within this context, various landscape design movements of different ages, the purpose and way of using construction materials in this process, and also the way that landscape designs are affected and changed upon the variation of construction materials in time have been examined.