Yüzey sulamada karıklara otomatik su sağlayan cablegation sisteminin, kapaklı boru ve geleneksel karık uygulamalarıyla karşılaştırılması
  1. Tez No: 38786
  2. Yazar: MUSTAFA EYLEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA YAZAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz Yüzey sulamada karıklara otomatik su sağlayan“cablegation”sisteminin yerli malzeme kullanılarak yapımı, projelenmesi, arazide uygulanması ve geleneksel karık ile kapaklı karık sulama borusu kullanılarak yapılan sulamalarla karşılaştırılmasının amaçlandığı bu çalışma Tarsus Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü deneme alanında iki yıl süreyle yürütülmüştür. Geliştirilen cablegation sisteminde su dağıtım ve iletimi için üzerinde 75 cm aralıklarla ve 45 mm çapında açılmış orifisleri içeren 200 mm çapında PVC boru kullanılmıştır. Boru içinde kayarak hareket eden tıkaç ise kamyon fren körük lastiklerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Sistemin kontrol birimi bir elektrik motoru ile buna akuple ettirilen iki adet redüktörden oluşmuştur. Tıkaç hızı 6 m/s olarak ayarlanmıştır. Anılan sistemin işgücü gereksinimini geleneksel karık sulamaya göre önemli derecede azalttığı, daha uniform su uyguladığı, su kayıplarını azalttığı yapılan karşılaştırmalardan anlaşılmıştır. Uygulanan suyun yüzey akışla kaybolan bölümü cablegation sisteminde %18.2 - 30.0; kapaklı boru sisteminde % 26.0 - 56.2 ve geleneksel karık yönteminde ise %62.5 kadarıdır. Cablegation sistemi ile sulanan karıklarda su dağılım üniformitesi, DU, % 75.7 ile % 87.8 arasında değişmiştir. Soyanın mevsimlik su tüketimi 568.4 mm olarak belirlenmiştir. CABLE adı verilen bilgisayar simülasyon programı ile arazide elde edilen sonuçlar kıyaslanmış ve sonuçlar oldukça yakın bulunmuştur. Cablegation, kapaklı karık sulama borusu ve geleneksel karık sistemlerinin bulunarak ekonomik analizleri yapılmıştır. Nisan - 1995 birim fiyatlarına göre; cablegation sisteminin kapaklı boru sistemine göre % 12.9, geleneksel karık sistemine göre % 4.1 oranında daha ekeonomik olduğu saptanmıştır. Yukarıda belirtilen sonuçlar göz önüne alındığında cablegation sisteminin aksayan yönleri giderildikten sonra Çukurova koşullarında kullanılabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A two year study was carried out at the experimental areas of the Tarsus Village Affairs Research Institute with the objectives of development, design and installation and operation of a cablegation system using domestic material, and comparing with the traditional furrow and gated pipe system. A single PVC pipe line with diameter of 200 mm served both the water transmission and distribution functions at the head of a furrow irrigated field Orifices with diameter of 45 mm were drilled on the pipe line 30° from vertical at 75 cm intervals. Plugs with gaskets were made of flexible truck's brake rubber. The control unit was consisted of an electric motor and two reducers mounted on the motor. Plug speed was set to 6 m per hour. The results revealed that cablegation system both reduced the labour requirement and water losses significantly, supplied water more uniformly as compared to the traditional furrow irrigation method. The percentage of water lost as surface runoff was 18.2 - 30% in cablegation system, 26.0 to 56.2% in the gated pipe system; and 62.5% of the applied water in the conventional furrow method. Distribution uniformity, DU, of applied water waried between 75.7 to 87. 8° o in cablegation irrigated furrows. Seasonal water consumption of soybean was estimated as 568.4 mm. A computer model“CABLE”simulated the cablegation performance, which was in good agreement with the tests conducted in the field. The total cost of the system was approximately twice the cost of the pipe, however, considering the above mentioned advantages of the cablegation system in comparison to traditional way of irrigating the system was recommended to the farmers in the Lower Seyhan Plain, after necessary improvement in its design. An economical analysis of the tree systems was made in order to compare them. Based on the prices in April - 1995, cablegation system was found to be 12.9% more economical as compared to the gated - pipe and 4.1% as compared to the conventional furrow method.