Antepfıstığında çeşitli pistacian anaçlarıyla fidan yetiştirme süresini kısaltma üzerinde araştırmalar
Investigations on the shortening of the nursey plant growing period with several pistacia rootstocks in pistachio nut
  1. Tez No: 38785
  2. Yazar: YUSUF NİKPEYMA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
XXIV ÖZ Bu araştırmada, Çukurova koşullarında, antepfıstığı (P.vera. L.), buttum (P.khinjuk, Stock.). atlantik sakızı {P.atlantica, Desf.) ve melengiç {P.terebinthus, L. ) anaçlarıyla fidan yetiştirme süresinin kısaltılması üzerine H2SO4'le aşındırma (scarification), soğukta katlama (stratification), GA3, kök ucu kesme, tüplü ve açıkta yetiştirme, yonga ve T aşı uygulamalarının etkileri incelenmiştir. 1991-94 yılları arasında 3 yıl devam eden araştırmalar sonucunda buttum, atlantik sakızı ve melengiç tohumlarının H2SO4'le a sındırılma sının çimlenme için kaçınılmaz olduğu, GA3'ün 250 ve 500 ppm' lik dozlarının denemeye alınan bütün türlerde katlamanın yerini alabileceği, katlanan çekirdeklerin daha hızlı büyüyen yoz ve çöğürler verdiği, çimlenen- tohumlarda kök uçlarının 2-3 mm kesilmesinin ve tüplerde yetiştiriciliğin saçak kök oluşumunu büyük ölçüde artırdığı bulunmuştur. Aralık ve ocak ayı içinde bahçe ya da sera koşullarındaki tüplere ekilen P. vera, L. (Kırmızı, Ohadi, Siirt) çekirdekleri temmuz ayında aşı yapılabilecek kalınlıkta yoz verdiği halde buttum, atlantik sakızı ve melengiçler genellikle ertesi yılda aşı yapılabilecek kalınlığa geldiği saptanmıştır. İkinci yılda aşıya 'gelen çöğürler arasında melengiç ve atlantik sakızı, buttuma göre, daha hızlı büyümüş hatta bu açıdan P. vere, L. yozlarını bile geçmiştir. Aşılar içinde ilkbahar ve sonbaharda uygulanan yonga aşıları ve T aşıya göre daha başarılı olmuştur. Sonuç olarak, kasım ayında +5°C ile +6°C'nin altına düşmeyecek kadar ısıtılan seralarda tüplere ekilecek P. vera, L. ve H2SO4'le aşındırılmış atlantik sakızı ve buttum tohumlarından çıkan yoz ve çöğürleri haziran ve temmuz aylarında aşılamak kaydıyla. 1 yıl içinde antepfıstığı fidan elde3inin mümkün olduğu" bulunmuş tur.
Özet (Çeviri)
XXV ABSTRACT In this work, under Adana ecological conditions, the effects of scarification, stratification, GA3, radioile pinching, growing in the open or in plastic bags in a heated glasshouse, shield and ohip budding on the shortening of nursery plant production by using P. vera, L., P.khinjuk, Stock, P.atjantiaa, Desf. and P. terebin thus, L. rootstooks were investigated. The experiments were lasted 3 years between 1991 and 1994. The results have shown that the scarification of P.khinjuk, P.atlantioa and P. terebinthus is inevitable for good and quick germination. It was found that the 250 and 500 ppm of GA3 doses could replace the effect of cold stratification. Howe or, stratification produced better germination rates and fast growing seedlings. Radicle pinching and growing the seedlings in the pots resulted with dense lateral root formation. It was found that the seedlings of P. vera, L, (Karmiza, Owhadi and Siirt) can reaoh to the stage of budding in July if they were sown in nursery and especially in glasshouse in November whereas the seedlings' diameters of P.khinjuk, P.atlantica and P. terebinthus ;iuwere rather thin at that time. In the second year the seedlings of these last two species were grown faster in comparison to P.khinjuk. Some of the two years old seedlings of P. ter&binthus, L. were found even better in size than those of P. vera. Chip buddings applied in spring and autumn were lound more suooesfull than the T buddings performed in July. As a conclusion, the seeds sown in November in pots at a glasshouse heated in cold nights to prevent frost can produce thick enough seedlings to be budded in June-July. Similar results can be obtained with the seeds of P.khinjuk, P.atJantuaa and P. tsrebinthus provided that they were scarified with H2SO4. Thus it was found that with these conditions a nursery plants of Pistachio nuts can be obtained in one year time.