Farklı sulama yöntemlerinin biber ( capsicum annuum L. ) verimine etkisi
The Effect of different irrigation methods on pepper 8 capsicum annuum L.) yield
- Tez No: 34890
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
X ÖZET DOKTORA TEZÎ FARKLI SULAMA YÖNTEMLERİNİN BİBER, (Capsicum annuum L.) VERİMİNE ETKİSİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarxmsal Yapılar ve Sulama Anabil im Dalı Danışman: Doç. Dr. Osman YILDIRIM 1994, Sayfa: 88 Jüri: Doç. Dr. Osman YILDIRIM Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM Doç. Dr. Rıza KANBER Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve uygulama Çiftliğinde 1992 ve 1993 yıllarında yapılan bu çalışmada, biber bitkisi yüzey (karıklarda göllendirme), yağmurlama ve damla sulama yöntemleriyle sulanmıştır. Sulamalara, 60 cm kök derinliğindeki kullanılabilir su tutma kapasitesinin %30, %40 ve %50'si tüketildiğinde başlanmıştır. Bunun yanında, 10 günlük periyotlarda toprak neminin azalması yöntemine göre bitki su tüketimi değerleri elde edilmiştir. Ölçülen bitki su tüketimi değerleri ile farklı yöntemlerle hesaplanan referens bitki su tüketimi değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuçta, sulama yöntemleri ve sulamaya başlanacak nem düzeyinin meyve verimini etkilediği, en yüksek verimin damla sulama yönteminde elde edildiği ve bu yöntemde kullanılabilir su tutma kapasitesinin %40'ı tüketildiğinde sulamaya başlanması gerektiği bulunmuştur. Bunun yanında, yağmurlama sulama yönteminde en düşük meyve verimi elde edilmiş, ayrıca bu yöntemde meyve ağırlığının azalabileceği belirlenmiştir. Sulama yöntemleri ve sulamaya başlanacak nem düzeyleri meyve boyunu etkilememiştir. Uygulanan sulama suyu ve mevsimlik toplam bitki su tüketimi açısından yağmurlama ve yüzey sulama yöntemleri arasında önemli düzeyde farklılık olmamış, ancak, damla sulama yönteminde, diğer yöntemlere oranla, uygulanan sulama suyu %27-45, mevsimlik toplam bitki su tüketimi ise %33-43 kadar daha düşük olmuştur. Meyve yaş ağırlığına göre belirlenen su kullanım randımanları damla sulama yönteminde ortalama 0.78-0.93 kg/da-mm, yüzey sulama yönteminde 0.35-0.54 kg/da-mm ve yağmurlama sulama yönteminde 0.22-0.33 kg/da-mm arasında bulunmuştur. Deneme koşulları için en uygun bitki su tüketimi tahmin eşitliğinin Penman yönteminin FAO modifikasyonu olduğu saptanmış ve bu yönteme ilişkin bitki katsayısı eğrisi hazırlanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Biber (Capsicum annuum L.), Biber meyve verimi, Yüzey sulama yöntemi, Damla sulama yöntemi, Yağmurlama su lama yöntemi, Kullanılabilir su tutma kapasitesinin tüketilmesine izin verilen kısmı, Bitki su tüketimi, Bitki su tüketimi tahmin eşitliği, Su kullanım randımanı * : Bu araştırma A.Ü. Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT IRRIGATION METHODS ON PEPPER (Capsicum annuum L.) YIELD A. Halim ORTA Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM 1994, Page: 88 Jury: Assoc. Prof.Dr. Osman YILDIRIM Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Assoc. Prof.Dr. Rıza KANBER This study was conducted in the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, university of Ankara, during the years of 1992 and 1993. Pepper (Capsicum annuum L.) was irrigated by furrow, sprinkler and drip irrigation methods. Irrigation water was applied at soil water depletion fractions of 0.30, 0.40 and 0.50 into root depth of 60 cm. In addition, evapotranspiration values were measured for every 10 days periods during the whole growing season. The measured evapotranspiration values were compared with the reference evapotranspiration values calculated by different estimation equations. As a result, it was found that fruit yields were affected by irrigation methods and soil water depletion fractions. The highest fruit yields were obtained from the plots under drip irrigation when irrigation water was applied at soil water depletion fractions of 0.40. Fruit yields and fruit weights were generally low at sprinkler irrigation method. Irrigation methods and soil water depletion fractions did not affect fruit lengths. Irrigation water applied and seasonal evapotranspiration did not significantly differ between sprinkler and furrow methods, but these values for drip irrigation were lower as 27-45% and 33-43% respectively than sprinkler and furrow methods. The average water use efficiencies for drip, furrow and sprinkler methods were 0.78-0.93 kg/da-mm, 0.35-0.54 kg/da-mm and 0.22-0.33 kg/da-mm respectively. The most suitable estimation method for pepper evapotranspiration in Ankara conditions was the FAO modifications of Penman method and a curve of k crop coefficient was prepared. KEY WORDS: Pepper (Capsicum annuum L.), Pepper fruit yield, Furrow irrigation, Sprinkler irrigation, Drip irrigation, Soil water depletion fractions, Evapotranspiration, Estimation equations for evapotranspiration, Water use efficiency. * : This project has been supported by the Research Fund of Ankara university