Hedonic analysis of housing prices in Turkey: Regional differences and some specification issues
Türkiye'deki ev fiyatlarının hedonik analizi: Bölgesel farklılıklar ve diğer bazı etmenler
  1. Tez No: 387860
  2. Yazar: HANDE ŞAHİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM BAŞLEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, bölge ve mülkiyet özelliklerine bağlı olarak Türkiye'de konut fiyatlarının mekansal değişiminin araştırılması hedeflemektedir. Konut piyasası analizinde, konut özelliklerinin konut fiyarına marjinal katkılarını ölçmek için hedonik fiyat regresyonu kullanılır. Konut birimi özellikleri ile metrekare, oda sayısı, bina yaşı kastedilmektedir. Bu çalışmada, ev fiyat verileri Türkiye'nin farklı yerlerinden toplanmıştır. Hedef bölgelerden seçilen örnek bir veri seti, gayrimenkul faaliyetleri yürüten web sitesinden toplanarak elde edilmiştir. Bu sitede birçok kişi aracı kurumlar olmadan konut satmaktadır. Tüm toplanan veriler, hedonik regresyon analizi kullanılarak modellenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de TUİK'in 12 bölgesine istinaden farklı şehirlerde konutların niteliklerinin fiyatlarına olan etkileri tespit edilmiştir. Sonuçlar, konutların fiziksel özellikleriyle beraber bulunduğu bölgenin de konut fiyatlarını değiştirdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the determination of housing prices in Turkey, making use of the structural characteristics of the housing units in the data. As in much as of previous housing market analysis, a hedonic price regression is used to measure the marginal contributions of the characteristics to the price of the unit. The characteristics available in the data include the surface area, number of rooms, floor number, and the province the apartment is located in. The house price data, collected from a web site that performs real estate activities, is chosen such that all geographical regions of Turkey are represented. The empirical results reveal that, as well as physical attributes, the geographic location of the houses is an important factor in the determination of the price. Alternative specifications are experimented with to observe whether ?the price per square meter? can also be explained by the model, and whether a semi-log specification produces a better fit than a linear model. Some of the coefficient estimates suggest that the absence of neighborhood characterstics in the data may have led to some biased estimates with regard to certain variables in the model