Amin grubu içeren ligandlar'ın elektrokimyasal sensör elektrot olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of availabity as electrochemical sensör electrode of amine group containing ligands
  1. Tez No: 387871
  2. Yazar: FEYZA TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN MERCİMEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada dönüşümlü voltametri tekniği ile camsı karbon elektrot üzerine modifiye edilen 4,4'-diaminodifenilmetan'ın elektrokimyasal davranışları incelenmiştir. Çalışmada asetonitrilde çözülmüş 0,1 M tetrabütilamonyum tetrafloroborat'ta çözülerek 1 mM konsantrasyonda hazırlanan 4,4'-diaminodifenilmetan için camsı karbon elektrot yüzeyine modifikasyon, 0.0 mV ve +1600 mV potansiyel aralığında, 100 mV s-1 tarama hızı ve 30 döngülü olarak yapılmıştır. Karakterizasyon işlemlerinde, susuz ortamda 100 mM TBATFB'de çözülerek hazırlanan 1 mM ferrosen redoks probe -200 mV ve +400 mV potansiyel aralığında 100 mV s-1 tarama hızında, sulu ortamda 100 mM Britton-Robinson (BR) tamponunda çözülerek hazırlanan Fe(CN)63- redoks probe +600 mV ve -100 mV potansiyel aralığında 100 mV s-1 tarama hızında kullanılmıştır. Elektrokimyasal impedeans spektroskopi kullanılarak yapılan karakterizasyon çalışması, 100 mM KCl çözeltisinde hazırlanan 1 mM Fe(CN)63-/Fe(CN)64- karışımında 100.000 Hz ile 0,05 Hz aralığında yapılmıştır. Camsı karbon elektrot yüzeyine modifikasyon ve karakterizasyon işlemlerinden sonra, modifiye elektrotun çeşitli antioksidan türevlerine ve metal karışımına karşı duyarlılık ve seçicilik çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviours of 4,4' -diaminodiphenylmethane was investigated using cyclic voltammetry technique after the modification on to the glassy carbon electrode. For the modification of the modified surface, 1 mM 4,4'- diaminodiphenylmethane in 0,1 M tetrabutylammonium tetrafluoroborate (TBATFB) in acetonitrile were used. The modification of 4,4' -diaminodiphenylmethane on the GCE was performed in 0.0 mV ve +1600 mV potential range using 100 mV s-1 scanning rate having 30 cycles. In the characterization, 1 mM ferrocene redox probe ( in 100 mM TBATFB in non-aqueous medium ) in the range of -200 mV and +400 mV and 100 mM Fe(CN)3- redox probe ( in Britton-Robinson (BR) buffer solution in aqueous medium) in the range of +600 mV and -100 mV were used. The same, 100mv s-1 scanning rate was used for both process. The characterization process using electrochemical impedance spectroscopic technique was performed using 100.000 Hz-0.05 Hz frequency range in 1 mM Fe(CN)63-/Fe(CN)64- (in 100mm KCl). Following the modification and the characterization process, the sensitivity and the selectivity of the developed GC sensor electrode were tested against some antioxidants and a mixture of metal ions.