Fire in historical wooden buildings
Tarihi ahşap yapılarda yangın
  1. Tez No: 387870
  2. Yazar: AYNUR ŞİMŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Gerek kamu kurum ve kuruluşlarının gerekse özel mülkiyet sahipleri ve toplumun kültür varlıklarını koruma bilincine sahip olmaması, sayıları hızla azalmaya devam eden tarihi ahşap yapılarımızın ne yazık ki tamamen yok olmasına doğru giden geri dönülemez bir sürecin sinyallerini vermektedir. Tez çalışmamda bu sürecin önemli bir oyuncusu olan yangın olgusunun tarihi ahşap yapılarda meydana gelme nedenlerini ortaya koyarak, alınabilecek tedbirleri kapsamlı bir kaynak taraması yaparak irdeledim. Bu bağlamda ahşap yapı malzemesinin tanımı ve fiziksel, kimyasal ve mekanik özelliklerinden yola çıkarak ısı karşısından davranışını inceledim. Ülkemizde ve Dünyada ahşap yapı geleneğini inceleyerek birinci bölümü sonlandırdım.Çalışmamın ikinci bölümünü yangın olgusuna ayırarak yanma, yangın türleri, yangın nedenleri, kapalı mekânlarda yangın evreleri gibi konuları teorik ve pratik yönleriyle sundum.Üçüncü ve son bölüme geleneksel plan tiplerine, geleneksel ahşap yapı elemanlarına, geleneksel oda düzenine ve ahşap yapı kentsel sit alanlarına yangın yönünden yaklaşım yaparak başladım. Bu son bölümde yangın güvenliği tasarımı bakımından klasik ve sistemsel yaklaşımları, son teknoloji ürünü yangın söndürme sistemlerinin ve koruyucu kimyasal maddelerin tarihi ahşap yapılarda nasıl uygulamaya konulması gerektiğini, olumlu ve olumsuz örnekleriyle birlikte tartışarak sonuç ve öneriler başlığı altında çalışmamı tamamladım.Kültür varlıkları mirasımızın gelecek nesillerin bizlere emanet ettiği değerler olduğu ve koruma bilincinin gelişmemesi durumunda bu hazinenin bir yüzyıl sonrasına bile aktarımının ne kadar güç olacağı ortadır. Tez çalışmamda yüzlerce yıllık geçmişe sahip bu değerli kültür varlıklarımızın bir iki saat içerisinde yok edebilen yangın tehlikesinden korumanın nasıl mümkün olabileceği ana amaç edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The fact that public foundations and institutions and private property owners do not have the awareness of preserving the society?s cultural assets gives the signals of an incontrovertible process which will eventually end in a total disappearance of historical wooden buildings, the number of which continues to decrease rapidly. In my thesis study, I laid down the reasons for breaking out of the phenomenon of fire, which is an important player in this process, in historical wooden buildings and analyzed the measures which can be taken. Within this context, I made a definition of wooden building material and examined its behavior in the face of heat by setting out from its physical, chemical and mechanical features. I concluded the first part by analyzing the tradition of wooden buildings in our country and the world.I presented the theoretical and practical aspects in the second part of my study to the phenomenon of fire and tried to present subjects such as burning, types of fire and fire stages in indoor spaces.I started the third and last part by approaching traditional plan types, traditional wooden building elements, traditional room arrangement and wooden building urban architectural sites in terms of fire. In this last part, I concluded my study under the title of conclusion and suggestions by discussing classical and system approaches in terms of fire safety, how latest technology fire extinguishing systems and protective chemical substances should be applied in historical wooden buildings with positive and negative examples.It is obvious that cultural assets are values entrusted to us by future generations and it will be difficult to transfer this treasure even to the next century unless an awareness of preservation is formed. I obtained to assist protect our historical culturel assets which came from hundreds year that can destroyed in a two hour by fire as main purpose