Hasan Ali Toptaş'ın romanlarının yapı ve tema bakımından incelenmesi
Analysis of Hasan Ali Toptaş's novels in terms of structure and theme
- Tez No: 387876
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMURAN ERONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 338
Özet
?Hasan Ali Toptaş'ın Romanlarının Yapı ve Tema Bakımından İncelenmesi adlı bu çalışmada; yazarın Sonsuzluğa Nokta (1993), Gölgesizler (1995), Kayıp Hayaller Kitabı (1996), Bin Hüzünlü Haz (1998) ve Uykuların Doğusu (2005) isimlerini taşıyan beş romanı tahlil edildi.İki ana bölümden oluşan çalışmanın birinci kısmında; yazarın yaşamı, edebiyat ve sanata ilişkin görüşleri ve eserlerine yer verildi. Tezin temelini oluşturan ikinci bölümde ise belirtilen romanlar, yayımlanış sırasına göre Yapı ve Tematik Kurgu ana başlıkları altında teker teker incelendi.İsim ve içerik ilişkisini de içine alan Yapı bölümünde, eserlerin olay örgüsü ile bu yapının oluşumunu sağlayan bakış açısı ve anlatım teknikleri, zaman, mekân ve şahıs kadrosu unsurları ele alındı. Romanlardaki şahıs kadrosu; karakter oluşturma ve başkişi, norm, kart ve fon karakterler şeklinde yerine getirdikleri işlev ve nitelikleri doğrultusunda tahlil edildi. Tematik Kurgu başlığı altında, anlatılardaki temalar yoğunluk ölçüleri dikkate alınarak açıklandı. Bölümde, romanlarda dramatik aksiyonun oluşumunu sağlayan kişi, kavram ve simge değerler Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'ın Kora adını verdiği şema üzerinde incelenerek mevcut yapılanma, farklı bir bakış açısıyla sunuldu.Sonuç kısmında, çalışma süresince elde edilen bulguların genel bir değerlendirmesi yapıldı. Tezin sonunda ise yararlanılan kaynakları içeren bibliyografya yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study named Analysis of Hasan Ali Toptaş?s Novels in Terms of Structure and Theme; five novels of the author that are Sonsuzluğa Nokta (1993), Gölgesizler (1995), Kayıp Hayaller Kitabı (1996), Bin Hüzünlü Haz (1998) and Uykuların Doğusu (2005) have been examined.In the first part of the study which consists of two main parts; the authors life, his opinions related with literature and art, and his works have been scrutinized. In the second part of the study which provides the basis for the thesis, the novels mentioned above have been presented one by one according to their publication dates under the main titles of ?Structure? and ?Thematic Fiction.In the ?Structure? part consisting also the name and the content relation; together with plots, poit of view and exposition techniques, time, place and characters which all together ensure this structure have been scrutinized. The characters in the novels; main character and character formation, norm, card and fon characters have been examined in the frame of their functions and features. Under the title of Thematic Fiction, the themes of the novels have been explained by giving attention to density criterion. In this part, a different viewpoint has been brought to the present structure by scrutinizing the person, consept and symbol values, which provide the dramatic action in the novels, in the frame of Prof. Dr. Ramazan Korkmaz?s Kora diagram.In the final part, the findings that have been gathered throughout the study have been revieved. At the end of the thesis, there is a general bibliography which consist the sources that have been used of.