Güzel sanatlar fakültesi müzik bölümleri özel yetenek sınavlarının incelenmesi ve değerlendirilmesi
The evaluation and investigation of fine arts faculty special ability exams
- Tez No: 387875
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Güzel Sanatlar Fakülteleri, toplumun sanatsal kalkınmalarına katkıları olabilecek, Türkiye ve dünya ile ilgili sosyal, kültürel, sanatsal gerçeklerin bilincinde müzik bilimcileri, araştırmacılar, teknoloji uzmanları kısaca sanat insanları yetiştirmek adına, verdiği sanat eğitimi açısından oldukça önem taşımaktadır. Nitelikli ve donanımlı öğrencilerin yetiştirilmesi açısından bu kurumlarda eğitim alacak olan öğrencilere uygulanan özel yetenek sınavları son derece önemlidir. Bu araştırmanın amacı; uzman görüşleri doğrultusunda Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü özel yetenek sınavlarının değerlendirilmesidir.Bu araştırmanın evrenini Türkiye'deki Güzel Sanatlar Fakülteleri Müzik Bölümlerindeki öğretim elemanları, örneklemini ise Dokuz Eylül Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümlerindeki toplam 30 öğretim elemanı oluşturmaktadır.Araştırmada verilerin toplanması için araştırmacı tarafından bir anket geliştirilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel işlemlere tabi tutulmuş ve yüzde (%), frekans (f) değerleri verilmiştir.Bu bulgular yorumlanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Güzel Sanatlar Fakültesi, Özel Yetenek Sınavları, Müzik Bölümleri.
Özet (Çeviri)
Fine Art Faculties are critically important in terms of growing art individuals, technology experts, investigators and music scientists who will contribute the society?s artistic development and are aware of social, cultural and artistic facts concerning the world and Turkey. Special ability examinations applied to the students who will get education in these institutions are of great importance in terms of bringing up well-qualified and intellectual students. The aim of this study was the evaluation of special ability exams of Fine Art Facultys music departments in accordance with experts point of view.Academicians from fine art faculties of Turkey make up the universe of this study; however, the samples of 30 academicians are from Dokuz Eylül University, Süleyman Demirel University, Kırıkkale University, Inönü University, Atatürk University, Kocaeli Univercity and Erciyes University?s fine art faculties.A questionnaire was developed by the researcher so as to sum the data. Data accessed were subjected to statistical process and percentage (%), frequency (f) values were given.The results were reached by using these findings. Suggestions were presented in accordance with the results found.KEY WORDS: Fine Arts Faculty, Special Ability Exams, Music Departments.