Hasan Ali Toptaş'ın romanlarının stilistik incelenmesi
Stylistic examination Of Hasan Ali Toptaş's novels
  1. Tez No: 264579
  2. Yazar: NİL YÜZBAŞIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HADİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Hasan Ali Toptaş'ın (1958), 1980'li yıllardan itibaren dergilerde çıkan öyküleriyle başlayan yazı hayatı, şiirsel metinleri ve romanlarıyla günümüzde devam etmektedir. 80 sonrası Türk edebiyatının yeni ve hâkim anlayışı olan postmodern çizgide yer alan Toptaş, roman ve öykülerinde, yazı dilinin son derece özenli oluşu ve kurgusal anlamda yenilikçi tavrıyla dikkat çeker. Üç öykü kitabı, altı romanı ve bir şiir kitabı vardır.Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, daha çok üslubuyla ilgili genel değerlendirme yapılan; fakat bu konuda derin bir inceleme bulunmayan Hasan Ali Toptaş'ın altı romanı üslup özellikleri bakımından incelenmiştir. Çalışmamızın başında, yazarın hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verilmiş, romanları değerlendirilmiştir. Tezimizin ana bölümünde, onun üslubuna yansıyan ana ögeler, anlatıcı ve bakış açısı, anlatım teknikleri ve tasvirler ele alınmıştır. Romanlar üzerinde yapılan istatistiksel bir çalışmayla da, romanlardaki söz varlığı ortaya konulmuştur. Günümüzün önemli yazarlarından ve edebiyat tarihinde kalıcı olacağını düşündüğümüz Hasan Ali Toptaş'ın üslubu üzerinde yapılan bu çalışmanın, edebiyat araştırmalarına katkı sağlayacağı inancındayız.
Özet (Çeviri)
The literary life of Hasan Ali Toptaş (1958), which began in 1980s with stories published in journals, continues today with poetic manuscripts and novels. Toptaş, which follows the postmodern line of the new and dominant understanding of post 1980s literature, is noticed in his novels and stories by his extremely attentive and innovative attitude in the fictional sense. He has published three story books, six novels and a poetry book.In this study prepared as a Master's thesis, six novels of Hasan Ali Toptaş, who has generally been evaluated with his style on a broad sense but not investigated in detail, have been examined in terms of their style characteristics. In the initial part of our work, information has been given about the author's life, his literary personality and his works, and his novels have been evaluated. In the main part of our thesis, the main elements reflected in his style, the narrator and point of view, narrative techniques and descriptive narrations are discussed. The presence of vocabulary has been revealed by a statistical study carried out on the novels. We believe that this study conducted on Hasan Ali Toptaş's style, who is one of today's leading writers and who we consider will be a permanent figure in literary history, will contribute to the research carried out on literature.