Kan bağışçılarının reddinde kontrendikasyon sayılacak risk durumları
Investigation risk situations for pre-donation blood donors
  1. Tez No: 387880
  2. Yazar: ALİME TOKLU AYAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırma kan bağışçılarında risk durumlarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve retrospektif olarak planlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2007- 2008 yıllarında Bursa Kızılay Güney Marmara Kan Merkezine başvuran tüm kan bağışçıları oluşturmuştur. Örneklemini bağış için başvuran ancak donör red formu sonuçlarına göre kan vermesi uygun görülmemiş olan 797 kan bağışçısı oluşturmuştur.Veriler SPSS paket programı kullanılarak bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizlerde yüzdelik, ortalama ve Ki- kare testleri kullanılmıştır.Hemoglobin düşüklüğü, enfeksiyon hastalıklarının olması, riskli cinsel ilişkinin olması ve tedavi amaçlı ilaç kullanımı kan bağışı yapmak isteyen bireylerin red nedenleri arasındadır. Erkek donor sayısının kadın donor sayısına göre fazla bulunmasının ana nedeni, hemoglobin düşüklüğüdür. Kan testleri incelendiğinde en çok HBsAg pozitifliğine rastlanmıştır. Kan bağışçıları arasında A pozitif kan grubu en fazla oranda bulunmuştur. Eğitim seviyesi red edilme nedenleri arasında en önemli nedeni oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was planned descriptive and retrospective study to identify blood donors risk situations. The research universe was conducted between 2007 and 2008 in Bursa Kızılay from South Marmara Blood Center for all blood donors. The sample for the study was 797 donors. They applied in the Blood Center for blood donor and according to the results of blood donor rejection.Data was evaluated by using SPSS package program in a computer environment. Percentage, mean and Chi-square test were used for statistical analysis.Low hemoglobin, infection disease, risky sexual intercourse and drug use for treatment was found main rejected reason for to be blood donors. Number of male donor found higher than female donor. Low hemoglobin was found the main reason this result. According to blood test HBsAg positivity was found most of blood donors. A positive blood group was found the most group among donors. Educational level was the main reason among rejection of blood donörs.