Robotic assembly line design with tool changes
Uç değişimli robotik montaj hattı tasarımı
  1. Tez No: 387882
  2. Yazar: ADNAN TULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezin konusu robotik hücrelerde montaj hattı tasarım problemleridir.Çalıştığımız montaj hattı tasarım problemi operasyonların istasyonlara atanması ve üretilecek her model için talep ve çevrim zamanının belli aralıklar içinde karşılanması gibi alt problemler içermektedir. Bunun yanı sıra atanabilirlik,öncelik ve uç ömrü kısıtları sağlanmaktadır. Literatürde var olan çalışmalarda, montaj hatlarında üretim için kullanılan uçların kısıtlı ömrü olduğu gözardı edilmiştir. Ayrıca, literatürde yer alan çalışmalar 24 saat kesintisiz üretimi temel almakta ve montaj hatlarında üretim yapılamayan zamanlar hesaba katılmamaktadır. Bu tezde, kısıtlı uç ömürleri kullanılmakta, dolayısıyla uç değişim kararları da ele alınmaktadır. Daha gerçekçi bir üretim ortamı yansıtmak amacıyla, karma model üretimi yapılan, içinde çay ve yemek molalarının olduğu 8 saatlik üç vardiya düzeniyle günde 24 saat çalışan bir montaj hattı tasarım problemi ele alınmıştır. Bu çalışma, çay ve yemek molalarının uç değiştirme zamanı olarak kullanılmasını ve bunun sonucunda uç değişim zorunluluğundan kaynaklanan üretim hattı durdurmalarının önlenmesini önermesi açısından ilktir.Bu bağlamda, istasyon sayıları, operasyonların istasyonlara atanması ve uç değişim kararları birlikte ele alınmaktadır. Çalışılan problem için çözüm yolu olarak bir sezgisel algoritma geliştirilmiş, değişken değerlerin atandığı parametrelerle oluşturulan değişik örnekler üzerinde sezgisel algoritma ile DICOPT ve CPLEX çözücülerinin performansları karşılaştırmalı olarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on assembly line design problems in robotic cells. The mixed-model assembly line design problem that we study has several subproblems such as allocating operations to the stations in the robotic cell and satisfying the demand and cycle time within a desired interval for each model to be produced.We also ensure that assignability, precedence and tool life constraints are met. The existing studies in the literature overlook the limited lives of tools that are used for production in the assembly lines. Furthermore, the studies in the literature do not consider the unavailability periods of the assembly lines and assume that assembly lines work 24 hours a day continuously. In this study, we consider limited lives for the tools and hence we handle tool change decisions. In order to reflect a more realistic production environment, we deal with designing a mixed-model assembly line that works 24 hours a day in three 8-hour shifts and we consider lunch and tea breaks that are present in each shift. This study is the first one to propose using such breaks as tool change periods and hence eliminate tool change related line stoppages. In this setting, we determine the number of stations, operation allocations and tool change decisions jointly. We provide a heuristic algorithm for our problem and test the performances of our heuristic algorithm and DICOPT and CPLEX solvers included in GAMS software on different instances with varying problem parameters.