Problematic internet use: A study in Turkey
Problemli internet kullanımı: Türkiye'de bir çalışma
  1. Tez No: 387883
  2. Yazar: ZEYNEP TUNALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnternetin gittikçe yaygınlaşan bir olgu haline gelmesi, beraberinde problemli internet kullanımının sonuçları hakkında kaygıları da getirmiştir. Bu çalışmada problemli internet kullanımının, depresyon sosyal kaygı ve aile ortamıyla ilişkisi araştırılmıştır. Bunun için 18-25 yaş arası genç yetişkinlerden oluşan 510 kişilik bir örneklemin internet üzerinden çeşitli ölçeklerden oluşan bir anket doldurması istenmiştir (Beck Depresyon Envanteri, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği, Aile Ortamı Ölçeği ve Problemli İnternet Kullanımı Ölçeği). Elde edilen veriler korelasyon, hiyerarşik regresyon ve mediasyon analizleri aracılığyla değerlendirilmiştir. Sonuçlar depresyon, sosyal kaygı ve aile ortamının anlamlı bir şeiklde problemli internet kullanımıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Aile ortamı, kontrol ve birlik beraberlik olmak üzere iki alt ölçek içerisinde incelenmiştir. Birlik-beraberlik ve problemli internet kullanımı arasında olumsuz bir ilişki bulunurken, kontrol ile genellikle anlamlı bir ilişki bulunamamış, anlamlı bir ilişki olduğunda ise olumlu yönde olmuştur. Yani problemli internet kullanımının depresyon ve sosyal kaygıyla ilişkili gözlemlenmiştir. Ayrıca sadece aile içi birlik-beraberliğin koruyucu bir etkisinin görülmüş olması, bu konunun önleyici çalışmalar için önemini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
As the internet has become an increasingly widespread phenomenon, concerns about the results of problematic internet use (PIU) has also increased. The present study investigated the relationships between PIU, depression, social anxiety and family environment. To examine this, relationship a large community sample of 515 young adults between the ages of 18 to 25 were asked to fill out an online survey which consisted of several questionnaires. (Beck Depression Inventory, Liebowitz Social Anxiety Scale, Family Environment Scale and Problematic Internet Usage Scale). The data was studied using correlation, hierarchical regression and mediation analyses. The obtained results indicated that there were significant relationships between depression, social anxiety, family environment and problematic internet use. Family environment was assessed according to two subscales, cohesiveness and control. It was found that whilst cohesive parenting had a negative relationship with PIU, control usually had no effect and at times even has a positive relationship with problematic internet use behavior. Thus it has been found that depression and social anxiety is significantly associated with problematic internet use. Moreover only family cohesiveness acted as a protective factor against problematic internet use which might be suggestive of its importance for preventative measures.