Ankara ili ve ilçelerinde steninae (Coleoptera:Staphylinidae) alt familyası üzerinde sistematik çalışmalar
Systematic studies on the subfamily steninae (Coleoptera: staphylinidae) of Ankara and it's surroundings areas
- Tez No: 387885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Ankara ili Steninae (Coleoptera: Staphylinidae) altfamilyası türleri incelenmiştir. Çalışma kapsamında bu altfamilyadan Stenus Latreille, 1796 cinsine ait 17 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin genel morfolojik betimlemeleri yapılarak sistematik açıdan önemli olan pronotum, elytra, erkek genital organ yapıları gibi vücut kısımları ayrıntılı olarak çizilmiştir. Erkek genital organ karakterleri tür ve tür üstü diğer kategoriler düzeyinde tartışılmıştır. Türlerin fotoğrafları çekilmiş ve yayılış haritaları hazırlanmış, sinonimleri, Türkiye ve Dünya yayılışları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Steninae (Coleoptera: Staphylinidae) subfamily was examined and from this subfamily, 17 species belonging to genus Stenus were identified. General morphology and systematically important parts of body like pronotum, elytra, and genitalia structures of these species were drawn. The male genital characters of these species were discussed on the level of species and other categories. The photos of species were taken, their distribution maps were prepared, their synonyms and distributions in Turkey and World were given.