Ankara ili merkez ilçelerinde bazı süpermarketler ile bazı semt pazarlarında satılan pirinç, kuru fasulye ve kırmızı mercimek örneklerinde biyosit kalıntıları boyutu ve buralardan alışveriş yapan müşterilerin bazı alışveriş özellikleri
Investigation of dried bean, lentil and rice samples ın terms of pesticide residues collected from supermarkets and periodic markets ın central district of Ankara and some shopping characteristics of the consumers using these markets
- Tez No: 303141
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ACAR VAİZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Halk Sağlığı'nda ?Gıda Güvenliği? son yıllarda önemi giderek artan konulardandır. Gıdaların neden olduğu sağlık sorunları içinde gıdalardaki kontrol edilmeyen kimyasal kirliliğe bağlı sağlık sorunları önemli bir yer tutmaktadır. Biyositler (Pestisit, canlıkıran) gıdalardaki kimyasal kirliliğin önemli nedenlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde haftalık olarak kurulan pazaryerlerinde ve alışverişin yoğun olarak yapıldığı bazı süpermarketlerde satılan pirinç, kırmızı mercimek ve kuru fasulye örneklerini biyosit kalıntıları açısından incelemek ve bu yerlere alışveriş için gelen müşterilerin bazı alışveriş özelliklerini tespit etmektir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırmanın evrenini Ankara'da kuru gıda satan pazaryerlerindeki tezgahlar ve süpermarketler ile bu yerlere alışveriş için gelenler oluşturmaktadır. Araştırmada 52 pazaryerine ve 18 süpermarkete gidilmiştir. Toplam 548 kişi ile yüz yüze görüşülmüştür. Alınan ürünlerin laboratuar analizi spektrofotometre ve GC/MS ile yapılmıştır. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Ki kare, Fisher'in Kesin Ki kare testi ve lojistik regresyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food safety is one of the issues gaining importance in recent years. Amongst the health problems caused by food, the ones caused by chemical pollution have an important place. Pesticides are one of the important causes of the chemical pollution. Aim of this study is to investigate dried bean, lentil and rice samples in terms of pesticide residues collected from supermarkets and periodic markets in central district of Ankara and determine some shopping characteristics of the consumers using these places. Supermarkets and stands in periodic markets selling dry food and individuals shopping from these places constitute the universe of this descriptive study. Fifty two periodic markets and 18 supermarkets have been visited in the study. Five hundred and fourty- eight persons has been interviewed face to face shopping from 52 periodic markets and 18 supermarkets. The laboratory analysis have been performed by using spectrophotometer and GC/MS.