Ortaöğretim okullarının finansman kaynaklarının okul yöneticilerinin görüşlerinden yola çıkarak belirlenmesi (Ankara İli Bala ve Gölbaşı ilçelerinde bir çalışma
Determining the financial resources of secondary schools through the opinions of the school managers (the case study of two counties of Ankara: Bala and Gölbaşi)
- Tez No: 232024
- Danışmanlar: PROF. DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmanın amacı, yöneticilerin ortaöğretim okullarının finansmankaynakları ve bunların kullanımları konusundaki görüşlerinin belirlenmesidir.Araştırma, Bala ve Gölbaşı ilçe merkezi ve beldelerindeki genel lise,mesleki ve teknik eğitim liseleri, imam hatip lisesi ve sağlık meslek lisesindegörev yapan yöneticilere anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya11'i Bala, 31'i Gölbaşı ilçesinde olmak üzere toplam 42 ortaöğretim okuluyöneticisi katılmıştır. Anketlerle elde edilen verilerin çözümlenmesinde yüzdeve frekans tekniği kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde, devlet bütçesindeneğitime ayrılan payların yıllara göre dağılımı istikrarsızlık göstermektedir vebu paylar, eğitim gereksinimini karşılamada çok yetersizdir. Ayrıcaortaöğretimin yatırım harcamaları için ayrılan ödenekler de yetersizkalmaktadır. Araştırma kapsamına 14 ortaöğretim okulu girmektedir. Buokulların 13'ünde ek kaynaklar oluşturulmaktadır. Başka bir deyişle devletbütçesinden ayrılan ödenekler ortaöğretim okullarının gereksiniminikarşılamaktan çok uzak görünmektedir.Yöneticilerin çoğu (% 66,7) okullarının bazı kurum ve kuruluşlardanyardım aldıklarını, buna karşın yöneticilerin yine büyük bir çoğunluğu(% 83,3) İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin okullarına finansman yönündenkatkı sağlamadığını belirtmişlerdir.Yöneticilere göre, okullarda oluşturulan ek kaynaklar da okullarıngereksinimlerini karşılayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to investigate the schoolmanagers? opinions about the secondary schools? financial resources and theusage of them.The research, which is in the model of survey, is performed in Balaand Gölbaşı the counties of Ankara and their villages by administeringquestionnaire to secondary school managers. The managers are from thegeneral high schools, vocational religious high schools, technical educationand health education high schools. 11 managers from Bala and 31 managersfrom Gölbaşı participated in the research.The quantitative data obtained from the research are evaluated bystatistical calculations. The results were summarised by the technics offrequency and percent.Findings obtained from the research point out that, the portionseparated for education from government budget has unsteady distrubitionalong the years and these portions are all insufficient for educationalrequirements. Also the allowance that is reserved to high schools for theexpenditure of investment is insufficient. There are 14 secondary schoolswithin the research. The results show that additional resources are createdfor 13 of them. In other words it?s very hard for secondary schools to meetthe needs of their educational requirements with the government allowance.Most of the managers (%66,7) specify that they get financial aid fromthe institutions or establishments. Also most of the managers say that(%83,3) the directory of education in both counties and provinces don?t makeany financial contribution.In the opinion of the managers, the additional resources created byschools don?t meet the needs of schools.