Gupta İmparatorluğu: Hindistan'ın altın çağı (M.S. 4-6.yy.)
Gupta Empire: The golden age of India (4-6th centuries a.d.)
- Tez No: 387887
- Danışmanlar: PROF. KORHAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hindoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Guptalar'ın kökenleri, M.Ö.6.yy.'da Kuzey Hindistan'da hüküm sürmüş olan Magadha Devleti'ne dek uzanır. Ancak bir imparatorluk olarak tarih sahnesine çıkmaları, M.S.320'de Çandragupta I ile gerçekleşir. Bunu izleyen Samudragupta döneminde imparatorluk sınırları genişler ve ardından Çandragupta II döneminde her açıdan zirveye ulaşılır.Guptalar'ın Hindistan tarihi, dini, bilimi ve sanatı üzerinde kalıcı etkileri olmuştur. En önemli olgu Hinduizmin yükselişidir. Puranaların önemli bir bölümü bu dönemde son biçimine ulaşmıştır. Hinduizme bağlı olarak Sanskrit de gelişmiş ve dönemin en büyük şairi Kalidasa, Sanskrit edebiyatının en güzel örneklerini vermiştir.Bilim alanında da son derece önemli gelişmeler yaşanmıştır. Örneğin, bir matematikçi ve astronom olan Aryabhatta, ilk kez sıfır sayısını kullanmış ve batı dünyasından çok daha önce, Dünya'nın bir küre olduğunu ve kendi etrafında döndüğünü hesaplamıştır.Mimari ve heykeltıraşlık açısından, Gupta Dönemi gerçek anlamda Hindistan'ın Klasik Dönemi'dir. Bu dönemde inşa edilen ve tek bir kutsal oda ile verandadan oluşan tapınaklar, Hindu tapınaklarının klasik formudur. Tapınakların yapımında taşın yanı sıra tuğla da kullanılmıştır. Üst yapıyı oluşturan sikhara (kule), bu dönemde yapılmaya başlanmıştır. Tapınakların özellikle girişleri ve daha sonraki evrelerde de duvarları, konularını Puranalardan alan mitolojik sahne ve figürlerden oluşan kabartmalarla bezenmiştir. Figürlerin vücut formlarında yumuşama görülür. Hem heykeltıraşlık eserlerinde hem de mimaride, dönemin karakteristik özelliği sadeliktir.
Özet (Çeviri)
The origins of Guptas, extends to the Magadha Kingdom which was sovereign in Northern India in the sixth century BC. But they became an empire in 320 AD., with Chandragupta I. At the following period of Samudragupta, borders of empire expands and after him, at the period of Chandragupta II, they reach peak in every respect.Guptas have lasting effects on history, religion, science and art of India. The most important fact is the rise of Hinduism. Most of the Puranas had their final form at this period. Connected to Hinduism, Sanskrit is also developed and Kalidasa who is the biggest poet of the period, gave the most beautiful examples of Sanskrit literature.There was important developments in science. For examle, Aryabhatta who was a mathematician and astronomer, used zero for the first time and he discovered that the Earth is a sphere which turns around itself, before the West.At the point of architecture and sculpture, Gupta Period is truly the Classical Period of India. Temples of this period which consist of a sacred chamber and a porch, are the classical form of Hindu temples. At the construction of temples, they used stone and also brick. As a superstructure, sikkhara (tower) begun to built in this period. Specially doorways and, in the later stages of period, walls of the temples decorated with reliefs which takes its subject from Puranas. A softness can be seen on body forms of the figures. Both in sculpture and architecture, the characteristic feature of the period is simplicity.