Bolu ilindeki bazı akarsulardan seçilen referans istasyonlardaki makrobentik toplulukların analizi
Analysis of macrobenthic community of reference sites in some running waters in the province of Bolu
- Tez No: 387894
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Su Ürünleri, Çevre Mühendisliği, Biology, Aquatic Products, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, 3-5 Haziran 2007 tarihinde Bolu İli'ndeki Yedigöller Milli Parkı ve çevresindeki bazı akarsuların bentik makroinvertebrat faunası araştırılmış ve bulgular istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bu bölgeden 10 istasyon seçilmiştir. Bu istasyonların fiziko-kimyasal değişkenleri ölçülerek su kalite sınıfları tespit edilmiştir. Bu çalışmada bulunan canlıların tercih ettikleri ortamların saprobik düzeyleri ile bulundukları istasyonların saprobik düzeyleri karşılaştırılmıştır ve bu ortamların indikatör türleri belirlenmiştir. Ayrıca, istasyonların referans habitat özellikleri de belirlenmiştir. Bentik makroinvertebrat örnekleri Turbellaria, Gastropoda, Bivalvia, Hirudinea, Gordioida, Arachnida, Malacostraca, Entognatha ve Insecta olmak üzere 9 sınıfa ait 137 taksa ve 14184 bireyden oluşmaktadır.Çalışmada, istasyonların baskınlık ve benzerlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca 4 adet çeşitlilik analizi (Shannon Çeşitlilik İndeksi, Simpson Çeşitlilik İndeksi, Margalef Çeştililik İndeksi ve McIntosh Çeşitlilik İndeksi) ve 2 adet eşitlik analizi (Pielou Eşitlik İndeksi ve McIntosh Eşitlik İndeksi) uygulanmıştır.Tüm bu bulgular ve değerlendirmeler sonucunda 10 istasyondan 7'si referans habitat özelliklerine sahiptir. İstasyonların su kaliteleri I. ve II. sınıf olarak bulunmuştur. Ayrıca, Yedigöller Milli Parkı'ndaki ve yakın çevresindeki istasyonların su kaliteleri yüksek kalitede bulunurken, uzak çevresindeki istasyonların su kaliteleri düşük kalitede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, benthic macroinvertebrate fauna of some running waters were studied in Yedigöller National Park and surrounding areas in Bolu in July 2007. The data were assessed with statistical analyses. The ten sites were choosen from this area. The water quality of ten collecting sites were determined using benthic macroinvertebrate species and physico-chemical variables. The saprobic level of preffered habitats of identified benthic macroinvertebrates in this study were been compared with the saprobic level of the collecting sites. Referance habitat conditions of these sites were also determined. The benthic macroinvertebrate samples consisted of 137 taxa and 14184 individuals belonging to 9 classes which were Turbellaria, Gastropoda, Bivalvia, Hirudinea, Gordioida, Arachnida, Malacostraca, Entognatha and Insecta.Dominance and similarity analyses were applied. Also, four diversity indices (Shannon Diversity Index, Simpson Diversity Index, Margalef Diversity Index and McIntosh Diversity Index) and two evenness indices (Pielou Evenness Index and McIntosh Evenness Index) were used.As a result of these assessments, the seven sites were accepted as reference habitats. The water quality of collecting sites were found I. and II. Class. While the water quality of the sites which were in and nearby Yedigöller National Park were found in high quality, the water quality of the sites which were far from Yedigöller were found in low quality.