Özdeş iki dalga klavuzu içerisinde yoğuşuk maddede ışığın tünelleme olayı
Tunneling event of the photon in condensate matter within identical couple of waveguiding
  1. Tez No: 387893
  2. Yazar: MÜCAHİT TÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bose-Einstein yoğunluk görünüşünü eğimli indeks modeli ile modellediğimizden modlar Wentzel-Kramers-Brilloin (WKB) yaklaşık yöntemi ile analitik olarak bulunabilmektedir. Bu analitik sonuçlar kullanılarak tünelleme katsayıları bulunmuştur. Bu araştırmada iki fiber içerisine monte edilen özdeş Bose-Einstein yoğuşuk maddesi içerisindeki optik modların birbiri üzerine binmesinden kaynaklanan tünelleme (etkileşim) katsayıları belirlenmiştir. Fiberler dalga klavuzu gibi davrandığından kuantum tünelleme sayesinde ışığın transferi teorik olarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since we model the Bose-Einstein condensation view with the curved index model, the mods can be analytically determined with the average method of Wentzel-Kramers-Brilloin (WKB). By using these analytical results, we have found out the interaction and tunnelling coefficients. In this study, the tunneling (interaction) coefficients resulting from overlapping of optic modes in the identical Bose-Einstein condensation matter that is fixed within a couple of fibres were determined. Fibers behave wave guiding therefore, the transfer of the light was theoretically carried out.