Business intelligence application on health care industry
Sağlık endüstrisinde iş zekası uygulaması
  1. Tez No: 387901
  2. Yazar: DOĞAN ULUTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TURHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Science and Technology, Health Care Management
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Karar verme hayatımızın en önemli kavramlarından birisi haline gelmiştir. Hepimiz, hem özel yaşantımız hem de iş yaşantımız boyunca birçok karar vermişizdir. Bu kararların bazıları olumlu, bazıları ise olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Kararların verilme aşamasında elimizde bulunan bilgiler bizlere ışık tutmuştur. Bu veriler sayesinde bazı planlar yaparız ve en verimli sonuca ulaşmak için hareket etmişizdir.Gelişen teknoloji ile birlikte kararların alınması farklı bir boyut kazandı. Artık, karar öncesi daha fazla verilere ulaşabiliyor ve bu vesile ile daha detaylı bir araştırma yapabiliyoruz. Bu aşamada elimizde bulunan verilerin doğruluğu, kullanılabilirliği ve bizlere neleri ifade ettiği vereceğimiz kararları etkiliyor. İş zekası uygulamaları yöneticilerin verecekleri kararlara ışık tutmasına yardımcı olabilecek karar destek sistemleridir. Yönetimin gün geçtikçe önem kazandığı dünyamızda doğru kararı vermek için oluşan iş zekası uygulamaları, şirketlerde çalışanlar olmak üzere birçok insanın yaşantısını etkileyen bir yapı haline gelmiştir.Bu çalışmada, dünyanın gelişen endüstrilerinin arasında yer alan sağlık sektörü için iş zekasının önemi anlatılmıştır. İnsanlar gün geçtikçe sağlık kavramına daha önem vermekte, bu doğrultuda sağlık kavramının kapsadığı çevre gittikçe önem kazanmaktadır. Her şirkette olduğu gibi, sağlık endüstrisi içerisinde yer alan şirketlerin yönetiminde hangi kararların nasıl alınacağı önem kazanmıştır. Sağlık endüstrisi içerisindeki organizasyonları incelediğimizde karmaşık ve uzmanlaşmaya yönelik bir yapı olduğunu görüyoruz. Bu karmaşık yapının yönetimi bazı özelliklere sahip olan uygulamalar ile daha verimli hale gelmiştir. Sağlık sektörü içerisinde veri parametrelerinin fazla olması bu verilerin incelenmesini daha zor hale getirmiştir. Bu da kararların daha zor verilmesini sağlamıştır.Çalışmada ilk önce sağlık endüstrisi hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Sağlığın önemi, amacı, sağlık hizmetlerinin sağlanması, bu sektörün finansmanının nasıl yapıldığı ve sağlık yönetimi gibi konularda genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra iş zekası hakkında genel tanımlamalar yapılarak iş zekasının tarihi ve metodolojisinden bahsedilmiştir. Çalışma sonunda ise sağlık sektöründe iş zekası uygulamasının nasıl uygulanacağı örneklendirilmeye çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Decision making is one of the important concepts of our life. During our life, we made a lot of decisions about our private life and about our business life. These decisions sometimes resulted with good effect, but sometimes resulted with bad effect. While we are making decision, the data that we have, help us. With the help of this data, we made some plans about future to get effective results.By developing the technology, there becomes a new view for the decision making. Now, we have the ability of getting much more data, and we can make more detailed researches. At this point, the accuracy, functionality and ability of data are effecting our decisions. Business Intelligence applications are decision making system that helps managers to make their decisions. Business intelligence applications which were created for making right decision are affecting the people who work in companies and also work in other companies.In this work, the importance of the business intelligence in health care sector is told. People are paying more attention to the idea of health. According to this, the environment that is affected by health care system is getting large. The idea of ?which decision will be made and how? became more important in health care companies like others. When we analyze the organizations in health care industry, we see that they are more mixed and need to specialize. Having high numbered data parameters makes analyze hard. And this makes making decision difficult. The management of this mixed structure became easier with high functioned-applications.In this work, first of all some information about health care industry is given. With this information, Deification, objective, services, finance and management of health care system were informed. Then business intelligence was defined. Also there have been given some information about history and methodology of business intelligence. Finally, an application about business intelligence was told.