Matlab tabanlı sıvı seviye denetim sistemi tasarımı
Matlab based liquid level control system design
  1. Tez No: 387900
  2. Yazar: CANAN ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N.SERDAR TUNABOYLU, YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada değişik kontrol uygulamalarında deney amaçlı kullanılmak üzere geliştirilmiş olan sıvı seviye düzeneğinin MATLAB tabanlı gerçek zamanlı kontrolü sağlanmıştır. Çalışmanın tüm aşamaları uygulamalı olarak deney düzeneği üzerinde yapılmış olup, deneysel veriler işlenerek gerçek zamanlı kontrol uygulaması gerçekleştirilmiştir.Öncelikle gerçek zamanlı kontrolü sağlanan deney düzeneği açıklanmış ve sistemi oluşturan donanımlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Sistem düzeneğinde kullanılan elemanlar tanıtılmıştır. Daha sonraki aşamada sistemin donanım yapısıyla Simulink ortamının arasındaki haberleşmenin nasıl sağlandığı üzerinde durulmuştur. MATLAB araç kutusu olan Real Time Windows Target haberleşme blokları sistemin Simulink modeline eklenmiştir. Bu aşamadan sonra sistemin Simulink modeli üzerinden otomatik kod üretimi sağlanmıştır. Otomatik kod üretimi yine MATLAB araç kutularından biri olan Real Time Workshop tarafından gerçekleştirilmiştir. Otomatik kod üretiminden sonra sistemin donanım yapısıyla Simulink modeli arasında veri toplama kartı aracılığıyla veri iletişimi sağlanmış ve böylece gerçek zamanlı kontrol gerçekleştirilmiştir.Sistemin gerçek zamanlı kontrolü gerçekleştirilirken Simulink üzerinde açık çevrim ve kapalı çevrim modelleri oluşturulmuştur. Kapalı çevrimde PID kontrolör olarak kullanılmıştır. PID parametreleri belirlenerek kapalı çevrim gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work a liquid level system is established by using real-time control via MATLAB for various experimental control applications. All steps of this work are applied on the experiment testbed, and experimental data are processed to implement real-time control applications.Firstly real-time experiment mechanism is explained and hardware of the system is presented. The components which are used in the system are discussed. And then the communication between the hardware of the system and Simulink is explained. The necessary communication blocks under Real Time Windows Target, MATLAB toolbar, are added to the system Simulink model. After this step, automatic code production is obtained over the system Simulink model. Automatic code production is get by using Real Time Workshop which is one of the MATLAB toolbars. After getting this code, data communication is established between the system harware and simulation model by using DAQ card, thus real time control is done.By using the real-time controlled Simulink model of the system, open and close loop models are formed. At the close loop PID is used as controller. The close loop is produced by determining PID parameters.