Cumhuriyet Dönemi'nde Türk kamuoyunda Ermeni sorunu
The Armenian question in Turkish Public opinion in during Republican Era
  1. Tez No: 387918
  2. Yazar: MİTHAT KADRİ VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
Ermeni sorunu bir yandan Fransız İhtilali'nin yaydığı milliyetçilik ve ulus-devlet anlayışının Osmanlı topraklarına yansımasının bir sonucu iken, diğer yandan Batılı devletlerin küresel politikalarının bir parçası olmuştur. Süreç içinde Ermeni sorunu, Türkler ile Ermeniler arasında bir sorun olmaktan çıkmış, Türkiye'nin birçok devletle ikili ilişkilerini etkileyen bir soruna dönüşmüş, bu yönüyle Türk dış politikasının yaklaşık olarak 130 yıldır en önemli gündem maddelerinden biri olurken, Türk kamuoyunu devamlı olarak meşgul etmiştir. Ermeni sorunu, Osmanlı Devleti zamanında bir azınlık grubunun bazı devletlerin desteği ve milliyetçi bir referansla kendi devletini kurma çabası olarak görülürken, Cumhuriyet döneminde ise, 1915'te yaşananların ?soykırım? olarak Ermeniler tarafından önce dünyaya sonra da uluslararası baskı ile Türkiye'ye kabul ettirme çabası olarak karşımıza çıkmaktadır. Cumhuriyet döneminde Türk kamuoyu açısından Ermeni sorunu; doğrudan 1915'te yaşananlarla ilgili tartışmalar ve bunun arkasından gelmesi beklenen Ermenilerin toprak talepleri şeklinde algılanmıştır.Bu çalışmada, Türk kamuoyunun 1915 olayları ve Ermeni taleplerine karşı oluşturduğu tepki, bu tepkinin kaynakları, ortaya konan tepkinin dönemsel özellikleri ve ortaya çıkan algının süreç içinde herhangi bir değişikliğe uğrayıp uğramadığı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Armenian question has been not only a part of the result of the reflection of nation-state concept spread through French Revolution to Ottoman country but also global policies of Western states. In the process, the Armenian Question from being a question in between Turks and Armenians turned into a problem affecting Turkey?s foreign affairs and became one of the most important agenda item for 130 years. Moreover it has remained continuously on the Turkish public agenda. In the Ottoman Empire period the Armenian Question was a problem of minority group trying to create their own state with the help of some states and nationalist references. But, the new Turkish Republic had to face with Armenian claims ?massacre? occurred in 1915. Armenians tried to make Turkey accept this assertion with international pressure. That is why the Armenian question in republic era had been perceived as happenings in 1915 and territorial claims by Turkish public opinion. This work focus on reaction of Turkish public opinion against 1915 events and Armenian claims, sources of those reactions, periodic characteristics of reactions and whether perception has been change or not.