6-7 eylül 1955 olayları ve Türk kamuoyunun yaklaşımı
The incidents of september 6-7 1955 and the attitudes of Turkish opinion to these events
  1. Tez No: 742899
  2. Yazar: TAYFUN GENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1955 yılına gelindiğinde Türk kamuoyunun baskısıyla, Adnan Menderes Hükümeti Kıbrıs sorununa müdahil olmuştur. Bu sorunun çözülmesi için İngiltere, Türkiye ve Yunanistan'ı Londra'ya davet etmiştir. Londra Konferansı'nda Kıbrıs sorununun görüşüldüğü esnada, Atatürk'ün evine bomba atıldı haberi üzerine Türkiye'de 6/7 Eylül Olayları diye anılacak olan olaylar yaşanmıştır. İstanbul, İzmir ve Ankara'da yaşanan bu olaylarda İstanbul ve İzmir'de Rum, Ermeni, Yahudi kökenli Türk vatandaşların evleri ve işyerleri yağmalanmış, İzmir'de bulunan Yunan konsolosluğu yakılmıştır. Ankara'da bir grup gösteri yapmak için toplansa da polisin zamanında müdahalesiyle olaylar çıkmadan dağıtılmıştır. Başbakan Adnan Menderes, olaylarda zarar gören vatandaşların tüm zararların ödeneceğini söylemiştir. Hükümet, olaylarda zarar gören vatandaşların zararlarını ödemek için“6/7 Eylül Olayları'nda Zarar Görenlere Yardım Komitesi”oluşturmuştur. Bu komite zararların karşılanması için bir kampanya başlatmıştır. Türk kamuoyunun her kesiminden katılım olduğu bu kampanya da 8 milyon liranın üzerinde yardım toplanmıştır. Hükümete destek sadece maddi yardımlar şeklinde olmamıştır. Türk kamuoyu, dönemin Cumhurbaşkanına ve Başbakanına gönderdiği telgraflarla da manevi olarak hükümetin yanında yer almıştır. 6/7 Eylül Olayları'nda meydana gelen zararın karşılanması için hükümet tarafından oluşturan 6/7 Eylül Olayları'nda Zarar Görenlere Yardım Komitesinin faaliyetleri, 6/7 Eylül Olayları ile ilgili yapılan araştırmalara doğrudan bir konu olmamıştır. Bu konu ile ilgili araştırmalarda yardım kampanyası, sadece bir başlık altında çok kısıtlı bilgi verilerek geçiştirilmiştir. Türk kamuoyunun manevi desteği ise neredeyse araştırma konusu bile olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In 1955, the Adnan Menderes Government became involved in the Cyprus problem with the pressure of the Turkish public. England invited Turkey and Greece to London to solve this problem. While the Cyprus problem was being discussed in the London Conference, the events that is known as the 6/7 September Incidents would take place in Turkey upon the news that a bomb was thrown at Atatürk's house. The houses and workplaces of Turkish citizens of Greek, Armenian and Jewish origin in Istanbul and Izmir were looted, and the Greek consulate in Izmir was burned in these events in Istanbul, Izmir and Ankara. Moreover, non-Muslim temples and schools were damaged. Prime Minister Adnan Menderes said that all the damages of the citizens who were harmed in the incidents would be paid. The government established the“Committee for Assistance to the Victims of the September 6/7 Events”in order to pay the damages to the citizens who were harmed in the events. This committee started a campaign to recover the damages. In this campaign, in which all segments of the Turkish public participated, more than 8 million TL of aid was collected. The support to the government was not only in the form of financial aid, but the telegrams sent by the Turkish public to the President and Prime Minister of the period also supported the government morally. The activities of the Committee for Assistance to the Victims of the September 6/7 Incidents, which was formed by the government to compensate for the damage caused by the 6/7 September Incidents, didn't become a direct subject of research on the 6/7 September Incidents. Research topics related to this subject were covered by giving very limited information under only one title. Neither the moral nor the financial supports of the Turkish public after the 6/7 September Incidents were the subject of a narrow historiography research.