Alunitli kaolinler ile jeopolimer sentezi
Geopolymer synthesis with alunitic kaolins
  1. Tez No: 387924
  2. Yazar: SÜLEYMAN YAŞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ GÖREN, DOÇ. DR. ALİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, sodyum silikat, sodyum hidroksit, cüruf ve alunitli kaolin kullanılarak 750C sıcaklıkta ?MK?750 esaslı? ve ?cüruf katkılı MK750 esaslı jeopolimerler sentezlenmiştir. Çalışmada ilk olarak jeopolimerleşme testi ile alunitli kaolinin jeopolimerleşme davranışı tespit edilmiştir. Jeopolimerleşme testi H2O/(Na2O,K2O) molar oranının kritik kompozisyon değişkeni olduğunu göstermiştir. Sentezlenen jeopolimer ürünler amorf ve kristal kuvars fazından meydana gelmiştir. FT-IR ve NMR analizleri jeopolimerleşme ile yapıdaki aluminyum atomlarının çoğunun dörtlü koordinasyona geçtiğini göstermiştir. Jeopolimer mikro yapıları kompozisyonlara cüruf ilavesi ile değişmektedir. EDS, NMR ve FT-IR analizleri cüruf katkısının sistemdeki aktif katı/sıvı oranının yükselmesine neden olduğunu göstermiştir. Bu olay seyrelme kaynaklı oluşan bazı sorunları gidermiş ve alunitli kaolin esaslı jeopolimerlerin basma dayanımlarında artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, MK-750 based and ?slag added MK-750 based geopolymers synthesis at 750C with sodium silicate, sodium hydroxide, slag and alunitic kaolin. Primarily geopolymerisation behavior of alunitic kaolin is detected by geopolymerisation test. Geopolymerisation test showed that molar ratio of H2O/(Na2O,K2O) is critical composition parameter. Synthesized geopolymer products consist of amorphous and ?crystalline quartz? phase. FT-IR and NMR analyses showed that most of the aluminum atoms changed to tetrahedral coordination with the geopolymerisation. Geopolymer?s microstructure changed with slag addition to compositions. EDS, NMR and FT-IR analyses showed that slag addition lead to increase in active solid/liquid ratio in the system. This phenomenon eliminates some challenges caused by dilution and lead to increase in compressive strengths of alunitic kaolin based geopolymers.