Eğitilebilir zihinsel engelli çocuklarda müziksel algının ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Assessment and evaluation of musical perception with trainable children with mental disabilities
- Tez No: 387936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de yetişen engelli çocukların ve özellikle de çalışma alanı ile ilgili olarak eğitilebilir zihinsel engelli çocukların müziğe olan ilgisi,müziksel algılarının ne düzeyde ve nasıl olduğu, özel eğitim okulları, rehabilitasyon merkezleri ve kaynaştırma eğitimlerinde müziksel faaliyetlerde uyum içerisinde olmaları, kendilerini müzik ile daha rahat ifade edebilmelerine yardımcı olabilmek amacıyla yapılmıştır. Onların yetenekleri ve gelişimsel özelliklerine göre müzik eğitimi yolu ile çeşitli alanlarda değişik beceriler kazandırılması, nitelikli, multi disipliner çalışma planı ve programları hazırlanarak bu plan ve programlara yönelik çalışmaların incelenmesi ve sonrasında değerlendirilmesi önem taşımaktadır.Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan özel eğitim okulları ve bu okullarda eğitim alan zihinsel engelli çocuklar, araştırmanın örneklemini ise Edirne (13 öğrenci) ve Malatya (37 öğrenci) illerinde bulunan Özel Eğitim Okulları'nda eğitim alan 7-11 yaş arası eğitilebilir zihinsel engelli çocuklar oluşturmaktadır. Örneklem grubuna, araştırmada kullanılmak üzere, eğitim aldıkları özel eğitim okullarında araştırmacı tarafından müzik eğitimi ve algısına yönelik 50 farklı müzik ile 10'ar sorudan oluşan toplam 5 farklı test halinde anket sorusu hazırlanmış (Mutluk-Hüzün Duygu Durum, Çevresel Ses Bilgisi, Enstrüman Bilgisi, ve Eylemleri İfadeye Yönelik Müziksel Algı Testleri) ve aşamalı olarak uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler SPSS veri analiz programında bağımsız örnek t-testi,anova ve pearson korelasyon analizleri kullanılmış ve elde edilen bulgular tablolar, grafikler yardımı ile yorumlanmıştır.Araştırma sonunda elde edilen verilere göre araştırmaya katılan örneklem gruplarının demografik özellikleri de göz önünde bulundurularak, yapılan müziksel içerikli anket ve gözlemlerde, enstrüman bilgisi-çevresel sesler ve eylemleri ifadeye yönelik müziksel algı-çevresel sesleri algılamaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki görülmüş, gözlemlenmiş ve bu sonuçlar doğrultusunda çalışma ile ilgili olarak çeşitli öneriler sunulmuştur.ANAHTAR KELİMELER: Müzik eğitimi, müziksel algı, engelli, zihinsel engelli
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to define the level of the interest of the disabled children being grown up in Turkey and especially the trainable children with mental disabilities, their musical perception, how and in which level their musical perception is, the adaptation of musicals activities with their coalescence training in the rehabilitation centers and to help them express themselves more easily via music. It has a great importance to make them acquire different skills by the musical training according to their abilities and evolutionarily, to evaluate the plans and program prepared according to the qualified, multi-disciplined study plan and programs.The children with mental abilities in private educational schools in Turkey comprise the universe of the research and the trainable children with mental disabilities aged 7-11 being trained in the Private Educational Schools in the Provinces of Edirne (13 students) and Malatya (37 students) comprise the sample of the research. 50 different types of music 5 different tests (Happiness-Sadness Mood, Environmental Sonics, Knowledge Voices, Knowledge of Instrumentals and Tests for Expressing Actions about Musical Perception) including 10 questions each were prepared to use in the research for the sample group by the researcher trained in the private educational schools and applied incrementally. In consequence of the application, the data received have been interpreted by the independent sample t-test in the SPSS data analysis program, anova and pearson correlation analyses and tables and graphics.According to the data obtained in the end of the study, there has been observed a significant relation between the knowledge of instruments-environmental sounds and the perception of musical-environmental sounds in terms of desvribing the actions positively in the musical thematic surveys and observations by taking into consideration of the demographic features of the sample grouops attended to the study and in the direction of this results, various offers have been suggested about thestudy.KEY WORDS: Music Education, Musical Perception, Disabled, Mental Disabled