Montreux (Montrö) Sözleşmesi uyarınca Türk boğazlarından savaş gemilerinin geçiş rejimi
Warships' passage regime through Turkish straits in accordance with Montreux (Montrö) Convention
  1. Tez No: 387960
  2. Yazar: TOLGAHAN ALPYAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TÜTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Montreux(Montrö) Sözlesmesi Uyarınca Türk Boğazları'ndan Savas Gemilerinin Geçis Rejimi? baslıklı tez toplam 5 bölüm ve 11 Ek'ten mütesekkildir.Birinci Bölümde, Türk Boğazları öncelikle coğrafi ve hukuki açıdan kısaca ele alınmıs ve müteakiben Türkiye ve Karadeniz'e kıyıdas ülkeler açısından stratejik önemine değinilmistir.İkinci Bölümde, savas gemilerinin geçis rejimi temelinde Montrö Sözlesmesi'ne kadar olan tarihsel süreç özetlenmistir.Üçüncü Bölümde, savas gemilerinin geçis rejimi ayrıntılarıyla ele alınarak teorik çerçeve çizilmistir.Dördüncü Bölümde, uygulamaya iliskin olarak günümüze kadar karsılasılmıs sorunlara değinilmis, ortaya çıkan sorulara cevaplar aranmıstır.Ve son olarak Besinci Bölümde, hukuki statüde olabilecek değisiklikler ele alınmıs ve Birlesmis Milletler(BM) Deniz Hukuku Sözlesmeleriyle teamül kuralları çerçevesinde konuya iliskin öngörülerde bulunmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled Warships Passage Regime through Turkish Straits in Accordance with Montreux (Montrö) Convention is composed of 5 chapters and 11appendices.In the first chapter, Turkish Straits have been analyzed briefly from geographic and judicial perspective and subsequently the strategical importance from the view of Turkey and other Black Sea Coastal States was examined.In the second chapter, historical process until Montreux Convention has been summarized on the basis of warships? passage regime In the third chapter, theoretical frame was drawn by scrutinizing the passage regime of warships in detail.In the fourth chapter, the cases concerning the practice of the regime experienced till present day were examined and answers to questions enquired.And finally in the fifth chapter, possible changes at judicial status have been considered and foresights on the issue attempted within the frame of United Nations Conventions on the Law of the Sea and custom law.