Plağa bağlı gingivitis, kronik periodontitis ve agresif periodontitisli bireylerde dişeti dokusunda nükleer faktör-kappa B (NF-KB) ve inhibitör kappa B(IKB) seviyelerinin immunohistokimyasal ve stereolojik olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi
Immunohistochemical and stereologic analysis and evaluation of nuclear factor-­kappa B (NF-KB) and inhibitor kappa B(IKB) levels in gingival tissue of the patients with plaque-­induced gingivitis, chronic periodontitis and aggressive periodontitis
  1. Tez No: 387961
  2. Yazar: TANER ARABACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; plağa bağlı gingivitisli, kronik periodontitisli ve agresif periodontitisli bireylerin gingival dokularında Nükleer Faktör kappa B (NF-­B) proteinlerinden p50 ve p65 alt ünitelerinin nükleer ve sitoplazmik ekspresyonunun ve NF-­?B inhibitörü olan İnhibitör kappa B?nin (IB) sitoplazmik ekspresyonunun immunohistokimyasal ve stereolojik olarak araştırılmasıdır. Çalışmaya Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine değişik nedenlerle müracaat eden toplam 62 birey dahil edildi. Çalışma protokolü gereği bireyler 4 gruba ayrıldı. Periodontal olarak sağlıklı 15 birey kontrol grubu olan I. Grubu, plağa bağlı gingivitisli 16 hasta II. Grubu, kronik periodontitisli 16 hasta III. Grubu ve agresif periodontitisli 15 hasta IV. Grubu oluşturdu. Araştırma kapsamına alınan bireylerin periodontal durumlarını belirlemek amacıyla klinik ve radyografik incelemeler yapıldı. Çalışmamıza katılan tüm bireylere çalışmanın yöntem ve amacı hakkında sözlü ve yazılı bilgi verildikten sonra katılım için imzalı onayları alındı. Tüm bireylerden lokal anestezi altında dişlerin bukkal dişeti bölgesinden biyopsi ile 1?2 mm diş eti dokusu alındı. Alınan dişeti dokuları hemen % 10luk nötral tamponlu formalin içerisine atıldı ve sonra immunohistokimyasal boyamaya gönderildi. Elde edilen kesitler stereo mikroskop altında incelendi ve stereolojik yöntem kullanılarak boyanan hücre sayısal yoğunluk değerleri hesaplandı. Grupların birbirleri ile karşılaştırmalarında Tek Yönlü Varyans Analizi ve Çoklu karşılaştırmalı en küçük önemli fark (LSD) testi (p=0,05) kullanıldı. Bu çalışmadan elde edilen bulgulara göre, periodontal olarak hastalıklı gruplarda kontrol grubuna kıyasla p65 ile sitoplazmik pozitif boyama gösteren hücre sayısal yoğunluk değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlenmiştir (p0,02). p65 ile nükleus boyama gösteren hücre sayısal yoğunluk değerleri açısından ise kontrol ile plağa bağlı gingivitis grupları ve kronik ile agresif periodontitis grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), diğer grup karşılaştırmaları arasında istatistiksel anlamlı farklılıklar bulundu (p?0,02). p50 sitoplazmik boyanan gösteren hücre sayısal yoğunluk değerleri açısından kontrol ile kronik periodontitis grupları ve plağa bağlı gingivitis ile kronik periodontitis grupları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p0,03). Fakat diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0,05). Yine p50 ile nükleus boyama gösteren hücre sayısal yoğunluk değerleri açısından kontrol ile plağa bağlı gingivitis grupları ve plağa bağlı gingivitis ile kronik periodontitis grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken (p>0,05), diğer gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulundu (p?0,02). IkB ile yapılan boyamaların stereolojik değerlendirmelerinde ise sitoplazmik pozitif boyanan hücre sayısal yoğunluk değerleri açısından periodontal olarak hastalıklı gruplarda kontrol grubuyla kıyasladığımızda istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmuştur (p0,001). Sonuç olarak, periodontal olarak hastalıklı bireylerde sağlıklı bireylerle kıyasladığımızda NF-­?B?nin hem sitoplazmada hem de çekirdekte daha fazla aktive olduğu görülmüştür. Bu artış plağa bağlı gingivitisli hastalarda daha az iken periodontitisli gruptaki hastalarda daha fazla görülmüştür. Bu çalışma periodontitisin ilerleyişini önlemek için NF?B inhibisyonunda kullanılmak üzere spesifik inhibitörlerin üretileceği gelecek stratejilere temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was immunohistochemical and stereologic investigation of nuclear and cytoplasmic expression of the p50 and p65 subunits of Nuclear Factor kappa B (NF-­B) and the cytoplasmic expression of the Inhibitor kappa B (IB), the inhibitor of NF-­?B, in the gingival tissues of subjects with plaque-­induced gingivitis, chronic periodontitis and aggressive periodontitis. The subject population was consisted of 62 volunteers which were attended University of Ataturk, Faculty of Dentistry for different causes. According to the study protocol the subjects were divided to four groups. Group I was consisted of 15 periodontally healthy subjects, whereas 16 subjects with plaque-­induced gingivitis were classified as Group II, 16 subjects with chronic periodontitis were classified as Group III and 15 subjects with aggressive periodontitis were classified as Group IV. Clinic and radiographic examinations were performed to determine the periodontal conditions of each individual consisted to the study. After the protocol of investigation was explained to each individual the signature approval of them was received. 1 to 2 mm of gingival tissue was taken via biopsy from the buccal side of the teeth of all individuals. Tissues were immediately transferred to 10% neutral buffered formalin and were then sent to immunohistochemical staining. The obtained sections were examined under stereomicroscope and the numerical density values of the stained cells were computed using stereologic method. One-­way analysis of variance (ANOVA) and Multiple Range least significant difference (LSD) was used for intergroup comparison (p=0,05). According to the findings of this study, statistically significant increasing was found in numerical density values of the cytoplasmic positive stained cells of p65 in periodontally diseased groups compared to control group (p?0,02). There was no statistically significant difference between control and plaque-­induced gingivitis groups, and between chronic and aggressive periodontitis groups according to numerical density values of the nuclear stained cells of p65 (p>0,05), whereas there were statistically significant differences between the other group comparisons (p?0,02). Statistically significant differences were found between control and chronic periodontitis groups, and between plaque-­induced gingivitis and chronic periodontitis groups in numerical density values of the cytoplasmic stained p50 (p?0,03). But no statistically significant difference was found among the other groups (p>0,05). No statistically significant difference was found between control and plaque-­induced gingivitis groups, and between plaque-­induced gingivitis and chronic periodontitis groups in numerical density values of the stained cells of nuclear p50 (p>0,05), whereas statistically significant differences were found among the other groups (p0,02). On the stereologic evaluation of the numerical density values of the cytoplasmic positive stained cells with IkB, statistically significant increasing was found in periodontally diseased groups when compared to control group (p0,001). In conclusion, it was shown that NF-­?B was highly activated in both cytoplasma and nucleus in periodontally diseased groups when compared to healthy group. This increasing was shown highly in periodontitis groups (chronic and aggressive), while it was less in plaque-­induced group. The present study forms the basis for future strategies that will generate specific inhibitors using for NF-­?B inhibition to prevent the progressing of periodontitis.