Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın tefsir çalışmaları
Professor Dr. Suat Yildirim commentary studies
- Tez No: 387971
- Danışmanlar: PROF. MUHAMMED ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Prof. Dr. Suat Yıldırım, Kur'ân ve Kur'ân ilimleri alanında önemli çalışmalar kaleme almıştır. Hz. Peygamberin Kur'ân'ın en yetkili tefsircisi olarak onu nasıl tefsir ettiğine dair doktora tezini yazmıştır. Başta Kur'ân ve Kur'ân İlimlerine Giriş, Doçentlik tezi olarak telif ettiği Kur'ân'da Ulûhiyyet, Fatiha ve En'am Surelerinin Tefsiri olmak üzere Konulu Tefsir çalışmalarında önemli eserler yazmıştır. Hazırladığı Kur'ân-ı Hakîm ve Açıklamalı Meali diğer meallerden birkaç yönden farklılık arz etmektedir. Bu meal, geniş bir okuyucu kitlesinin beğenisine mazhar olmuştur. Arapça ve Fransızca'dan Türkçeye tercümeleri de bulunan Müellifin, çoğunluğu Tefsir alanında olmak üzere iki yüz kadar ilmi inceleme ve makalesi bulunmaktadır. İslami ilimlerdeki derinliğinin yanı sıra Batı kültür ve inancına vakıf olan müellifimizin, bu alanda da çalışmaları vardır. Oryantalistlerin İslam araştırmaları üzerine incelemelerini konu alan bir eser yazarak onların faaliyetlerine dikkat çekmiş ve bazı yanlış tezlerini ortaya koymuştur. Batı ile ilgili diğer bir çalışmasında Hıristiyanlığın mevcut kaynaklar ışığındaki analizini ele almaktadır. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yaş haddinden emekliye ayrılan Müellif, ilmi çalışmalarına halen devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Professor Dr. Suat Yıldırım has made very important studies in the field of Qur?an and Qur?anic sciences. He had prepared his doctoral dissertation about how the Prophet Mohammed interpreted Qur?an as the most authoritative interpreter of Qur?an. He has published so many important books such as; Qur?an and Introduction to the Qur?anic Sciences, Godhead (Deity) in Qur?an, interpretation of the sections of Qur?an which are Fatiha and En?am that he had published for his dissertation of Associate Professorship. Qur'an al-Hakîm and its interpretation that he had prepared differ in several ways from the others. This interpretation was appreciated by a lot of readers. Mr. Yıldırım having almost two hundred scientific researches, majority of which are about interpretation of Qur?an and some articles, also has translations from French and Arabic into Turkish. As well as his deep knowledge in Islamic Sciences, author is also very competent on Western Culture and Belief. By writing a book narrating Orientalists? researches on Islam, he attracted attention on their activities and put forward some of their wrong dissertations. In another study about Western, he deals with analysis of Christianity in the light of other available resources. Author who had retired from Marmara University Faculty of Theology cause of age limit still continues his studies.