20. asır Türkiye'sinde tefsirde İşaratü'l-İ'caz örneği
The Model of İsaratü'l-İ'caz on the commentary in the Turkey of 20 th century
  1. Tez No: 92483
  2. Yazar: NİYAZİ BEKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
TÜRKÇE ÖZET“Yirminci Asır Türkiye'sinde Tefsirde İşaratü'l-İ'caz örneği”adını taşıyan Tezimiz, giriş ve üç bölümden meydana gefmiştir. Giriş bölümünde“Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatı, eserleri”ve“Risale-i Nur'un Tefsirdeki Yeri”başlıklı konular işlenmiştir. Birinci bölümde,“Kur'an ilimleri ve Risale-i Nur”konusu ele alınmış ve“vahiy”,“Kur'an'ın Tertîbi”,“Kur'an'ın Fazîleti”,“Nüzul Sebepleri”,“Kur'an 'm I'câzı”,“Müteşabih”,“Kur'an'da Kıssalar”,“Kur'an'da Tekrarlar”,“Kur'an'da Yeminler”,,“Nesh Meselesi”ve“Kur'an'da Meseller”gibi hususlar işlenmiştir. ikinci bölümde,“Bediüzzaman Said Nursi' ye Göre Tefsir Metodu”na yer verilmiştir. Bu başlık altında Risale-i Nur'da işlendiği tesbit edilen“Kur'an'ın Kur'an 'la Tefsiri”“Kur'an'ın Hadisle Tefsiri”,“Kur'an'ın Sahabe Kavli İle Tefsiri”,“Temsil”,“Tanzir”ve“Kelam”gibi tefsir metotlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölüm ise,“Risale-i Nur'da Fennî (ilmî) ve Işârî Tefsir Metodu”na ayrılmıştır. Bu bölümde Bediüzzaman'ın bazı kevnî âyetler hakkındaki açıklamaları ile, bir kısmı peygamberlerin mucizelerine ait olan bazı âyetlerin işârî mânâlarına yer verilmiştir. Böyle bir çalışma yapmamıza daha çok şu üç âmil etkili olmuştur: Birincisi: Bu eserlerin tefsir ilminin ölçüleri çerçevesinde ilmî hüviyetini tesbit etmek, ikincisi: Risal-î Nur'un geniş halk kitlesi üzerindeki tesirinin sebeplerini araştırmak. Üçüncüsü: ilmî çevrelerce zekâ ve ilminin üstünlüğünden dolayı kendisine“Bediüzzaman”unvanı verilen Said Nursi'nin ilmî şahsiyetini tanımak. Çalışmamızda Risale-i Nur'un, özellikle Kur'an'ın asıl maksatları olan îman esaslarını konu edinmiş, nev-i şahsına münhasır Kur'an'ın manevî bir tefsiri olduğu sonupuna varılmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, which is entitled“The model of Işaratü'1-l'caz on the commentary In the Turkey of 20th century”includes an introduction and three chapters. The life and works of B. Said Nursi are the topics covered in the Introduction. In the first chapter, revelation, descent and arrangement of Koranic verses and their background etc. are generally explained within the framework of the Koranic sciences and Risale-i Nur, the complete works of B. Said Nursi. In the second chapter, the method of commentary of Said Nursi is worked out. As an example, the commentary of the Koran by the Koran itself, by Prophatical traditions, and by Muhamed's companions are detailed under the above topic. Finally in the last chapter, the scientific and mystical methods in Koranic commentary of B. Said Nursi are evaluated. The aim of this study is to find out the thoughts of Said Nursi, an influential person of the 20th century, the impact of his ideas on people and compare his views on the Koran with that of others. At the end of this study it is firmed that the works of B. Said Nursi are a type of spiritual commentary on the Koran.