Rayleigh düzlem dalga açılımı kullanılarak örtme integrallerinin hesaplanması
The evaluation of the overlap integrals via Rayleigh's plane wave expansion
  1. Tez No: 387970
  2. Yazar: ÜMİT CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Moleküler yapının incelenmesi için kullanılan yaklaşık yöntemlerden biri de Hartree-Fock-Roothan (HFR) yöntemidir. Bu yöntemin kullanımı sırasında çok sayıda moleküler integral ortaya çıkmaktadır. Bu moleküler integrallerin hesaplanması için atomik orbitallerin (AO) seçilmesi gerekmektedir. Son zamanlarda baz fonksiyonlarının seçiminde Slater tip orbitallere artan bir ilgi vardır. Bu çalışmada, iki-merkezli örtme integralini analitik olarak hesaplamak için Slater tip orbital (STO) kullanılmıştır. A merkezinde bulunan STO B merkezine taşınmıştır. Böylece örtme integralinde bulunan farklı merkezlerdeki STO?lar tek-merkezli olarak ifade edilmiştir. Bu integralin analitik olarak hesaplanmasında kolaylık sağlamıştır. Bunlar Rayleigh Düzlem dalga açılımı kullanılarak Bessel fonksiyonları cinsinden yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the approximate methods which is used for examination the structure of molecular is the method of Hartree-Fock-Roothaan (HFR). Many molecular integrals arise during using of this method. It is necessary to be chosen atomic orbitals (AO) for calculating of these molecular integrals. At recent times, there has been an increasing interest to the orbitals that are Slater-type orbitals in distinguishing of the base functions. In this study, Slater-type orbital (STO) has been used for calculating two-center overlap integrals as analytical. STO which is in A has been moved to the center of B. So, STOs which are in different centers which are in overlap integrals explained as one-center orbitals. The calculation of this integral as analytical has been provided in an easy way. These are written from type of the functions of Bessel via Rayleigh? s Plane wave expansion.