Açıklığı boyunca yarığın dikdörtgen kesitli silindir iz akışına etkisi
Effect of slit along the span on wake of rectangular cylinder
- Tez No: 387987
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FEVZİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, üniform bir akış alanı içine yerleştirilen dikdörtgen kesitli silindire ait iz akışının, silindir açıklığı boyunca yer alan yarıktan iz bölgesine akış beslenmesi halinde uğradığı değişiklikler sayısal olarak incelenmiştir. Sayısal inceleme sonlu hacimler yöntemini kullanan FLUENT ticari yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Çözüm ağı yapılarının üretilmesi için GRIDGEN ticari yazılımından yararlanılmış, görsel veri elde edebilmek için ENSIGHT ticari yazılımı kullanılmıştır. Dikdörtgen kesitli silindirin üç ayrı en/boy oranı için üç farklı yarık yüksekliğinin iz akış yapısı ve girdap kopma frekansı üzerindeki etkisi Reynolds sayısının 550 değeri için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with modifications of the wake of a rectangular cylinder placed into a uniform flow by means of flow through a slit along its span. The modifications are examined with the help of the commercial software FLUENT which uses the finite volume approach. Computation mesh is created using GRIDGEN. Post processing of data is done using ENSIGHT. Efect of slit flow on the wake flow structure and vortex shedding frequency is investigated for three different values of width/lenght ratio of the cylinder at three diferent values of slit height for Reynolds number of 550.