Farklı yanık türlerinde kas tonusu ve elastisitesi ile ağrının incelenmesi
The assessment of pain with muscle tone and elasticity in different burn types
  1. Tez No: 576567
  2. Yazar: ENGİN RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN USGU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, farklı yanık türlerinde kas tonusu ve elastisitesi ile ağrının incelenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmamızda; yaşları 18-65 yaş arasında değişen 10 kadın (% 27), 27 erkek (%73) toplam 37 birey katıldı. T.C Sağlık Bakanlığı 25 Aralık Devlet Hastanesi yanık kliniğine yatan bireyler; alev (n=15), elektrik (n=10) ve haşlanma (n=12) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bireyler yatış sonrası ilk gün ve 3. ve 6. haftadaki pansuman değişimlerinin olduğu gün değerlendirildi ve veriler kaydedildi. Bireylerin demografik bilgileri ve yanık hasarının özellikleri çalışma başlangıcında alındı. Yanığın etkilediği bölgelerde kas tonusu, sertliği, elastisitesi, ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, çevre ölçümleri yapıldı. Yanık alanları değerlendirildiğinde gruplarda en çok kol ve ön kol etkilenen bölge olurken en az etkilenen bölge ayak-ayak bileğidir. Toplam vücut yanık yüzdesi; alev (% 31) ve elektrik (% 32) yanıklarında benzerken haşlanmaya yanıklarına (%17) göre daha fazlaydı (p0,05). Elektrik ve haşlanma grubunda çalışma süresince ağrı azalırken (p0,05). Sağ ve sol kol çevre ölçümü çalışma başlangıcı ve 3. haftada alev ve elektrik yanık grubunda benzerken haşlanma grubunda daha fazlaydı (p0,05). Çevre ölçümü değerleri üçüncü haftaya doğru tüm gruplarda azaldı (p0,05). Bu süre boyunca farklı tipteki yanık gruplarımızda kas tonusu ve sertliğinde azalma olurken (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was aimed to assess pain with muscle tone and elasticity in different type of burn. A total of 37 patients, 10 woman (27%) and 27 men (73%), with the ages ranging between 18 and 65 were involved in this study. The patients were classified into three groups as flame (n = 15), electrical (n = 10) and scald (n = 12) from burn clinic in Turkish Republic Ministry of Health 25 Aralık Government Hospital. Patiens were assessed in the first day following hospitalization, 3rd day and 6th week of wound care and the datas were recorded. Demographic characteristics of patiens were collected at the beginning of the study. In the areas affected by burns, muscle tone, stiffness and elasticity, pain intensity, range of motion and muscle circumference measurements were performed. When the burned areas were evaluated, it was found that the arm and forearm were the most affected areas while the foot-ankle was the least affected area. Total body surface area was effected in flame and electricity groups (31% and 32%, respectively) were found similar but higher compare to scalds burns (17%) (p0.05). During this time, the pain decreased in electrical and scald burns (p0.05). The right and left arm circumferential measurements in the flame and electricity burn groups were found similar and lover than scald burn group in the beginning and the third week of the study (p0.05). Muscle tone, stiffness and elasticity and range of motion were found similar at the beginning and the end of the study (p>0.05). During this time period muscle tone and stiffness in the differen type burn groups decreased (p0.05).