Multi-segment continuous cables with frictional contact along their span
Açıklığı boyunca sürtünmeli kontak halindeki çok açıklıklı sürekli kablolar
- Tez No: 473271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UĞUR POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kablolar eksenine dik yükler altında son derecede doğrusal olmayan davranış gösterirler. Bunun nedeni kablonun malzeme davranışından ziyade kablonun böyle bir yük altındaki son konumu ve dolayısı ile oluşan gerilmeler ile uygulanan yük arasındaki yakın ilişkidir. Uygulamada kablolar daha çok iki ucu sabit tek parça eleman olarak kullanılır. Literatürde böyle bir kullanım durumunda kablonun analizi için araştırmacılar tarafından önerilen değişik yaklaşımlar mevcutur. Ancak iki ucu arasında bazı ara noktalarda da mesnetlenen çok parçalı sürekli kablolar için fazlaca bir çalışma bulunmamaktadır. Bu tezde, çok parçalı bir kablonun düzlem kafes kiriş gibi elastik bir başka yapı ile doğrusal olmayan etkileşimi için kontak mekanik prensiplerine dayanan bir çözüm yöntemi önerilmektedir. Çok parçalı kablonun ara mesnetleri kablonun yapısal sistem ile temas oluşturacağı olası kontak noktalarını temsil etmektedir. Dolayısı ile kablo boyunca ara mesnetler sürtünmeli ve elastik olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kablo doğrusal olmayan analiz sürecinin her aşamasında yapısal sistem üzerinde seçilen olası kontak noktaları ile kontak halinde olmaya da zorlanmamaktadır. Kablo boyunca elastik yapısal sistem ile oluşacak kontak noktaları olan ara mesnetlerin gerçek konumları doğrusal olmayan artımsal ve iteratif analiz sürecinde belirlenmektedir. Bu amaçla matematiksel olarak formüle edilen bir kablo ve bir çubuk elemanı kullanılarak yapısal sistem ile kablo modellendikten sonra kablo ile yapısal sistemin kuplajı ve iki yapı arasındaki doğrusal olmayan etkileşim kontak mekanik prensipleri bazında belirlenmektedir. Önerilen yöntem için oluşturulan bir bilgisayar yazılımı kullanılarak yöntemin verifikasyonu kablo ve kafes kiriş sistemden oluşan örnek problemlerle yapılmıştır. Yöntem ard germeli kafes kiriş sistem gibi pratik uygulama örnekleri ile de test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cables are highly nonlinear structural members under transverse loading. This nonlinearity is mainly due to the close relationship between the final geometry under transverse loads and the resulting stresses in its equilibrium state rather than the material properties. In practice, the cables are usually utilized as isolated single-segment elements fixed at the ends. Various studies and solution procedures suggested by researchers are available in the literature for such isolated cables. However, not much work is available for multi-segment continuous cables with multiple intermediate supports between its two ends. In this thesis, a solution procedure based on contact mechanics is proposed for the non-linear interaction between a multi-segment continuous cable and an elastic structure such as a plane truss. The intermediate supports represent the target nodal points of the structure where the cable is likely to come into contact with the structure. Therefore, the intermediate supports of the multi-segment continuous cable are assumed to be frictional and elastic. Moreover, the cables are not constrained to be in contact with each of these target supports. Actual support locations along the cable are determined in the course of the iterative non-linear analysis. A cable and a bar element are formulated mathematically with their geometric nonlinearities. The coupling is established and non-linear interaction between the two structures is determined by the principles of contact mechanics. Proposed mathematical model is coded and verification analyses are done with a sample model composed of a cable and a truss structure. A number of case studies are carried out for a real-life application of truss structures post-tensioned by a continuous cable.