Arpa anter kültüründe genotip soğuk ön muamele süresi ve 2,4-D konsantrasyonunun haploid bitki üretimine etkileri
The Effects of genotypes, temperature stress pretreatment and different 2,4-D concentrations on haploid plant regeration in barleyanther culture
- Tez No: 38804
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜŞTÜ HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
35 6. ÖZET Bu araştırma, arpa (Hordeum vulgare L) anter kültüründe genotip, soğuk ön muamele süreleri ve 2,4-D konsantrasyonlarının anter reaksiyonu ve bitki rejenerasyonuna etkisini saptamak amacıyla sürdürülmüştür. Araştırmada Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Arpa ıslah programı kapsamında gözlem ve incelemeleri devam etmekte olan 5 iki sıralı ve 4 altı sıralı yazlık arpa genotiplerinin anterleri farklı sürelerle soğuk ön muamelesine tabi tutulmuş ve bu süre sonunda anterler farklı 2,4-D konsantrasyonları içeren Nq besi ortamında kültüre alınmışlardır. Araştırma tesadüf bloklarında, bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Ana parselleri genotipler, alt parselleri soğuk ön muamele süreleri, mini parselleri ise 2,4-D konsantrasyonları oluşturmuştur. Her uygulama kombinasyonu 4 kez tekrarlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1) Araştırmada tüm uygulamaların ortalaması olarak kültüre alınan toplam 14400 anterin % 0,3'ü reaksiyon gösterirken, anter reaksiyon oranı genotiplere bağlı olarak farklılık göstermiştir. Dobla genotipi % 1,3 reaksiyon oranı ile en yüksek anter reaksiyon oranına ulaşırken, Auropa %0,4 ve 82-ÇZT06 genotipi %0,3 oranında reaksiyon göstermiş ancak bu oranlar istatistiki açıdan önemsiz bulunurak Dobla genotipi dışındaki bütün genotipler aynı istatistiki grup içinde yer almışlardır. Barberousse / Rhodes genotipinden hiç reaksiyon elde edilememiştir. 2) Araştırmada anterlere uygulanan soğuklanma sürelerinin anter reaksiyonuna etkisi önemli bulunmuştur. Bütün genotipler için 14 günlük soğuk uygulama süresi oluşturduğu % 0,7'lik anter reaksiyonu ile en ideal süre olarak bulunmuştur. 21 günlük süre bu uygulamadan farklı gibi görünse de oluşturduğu % 0,4'lük reaksiyon oranı ile benzer istatistiki grupta yer almıştır. Ayrıca araştırmada Genotip x Soğuk Ön Muamele Süreleri interaksiyonu önemli çıkmış ve Kaya, SSCB, 82-ÇZT06, STREANGSTRANKEN x AÇV-77/2, 82-ÇZT12, GEM ve BARBEROUSSE/RHODES genotiplerine ait anterlerin, farklı soğuk uygulamalarında meydana getirdikleri kallus indüksiyon oranları benzer bulunmuş ve aynı istatistiki grup içinde yer almışlardır. Dobla genotipi 14 günlük soğuk uygulaması sonunda % 3,8 oranında reaksiyon meydana getirirken, bu oran 21 günlük sürede % 2,5'e düşmüştür. 14 günlük sürede en yüksek oranı veren Auropa genotipinden 21 günlük soğuklanmada reaksiyon elde edilememiştir.36 3) Araştırmada kullanılan farklı 2,4-D konsantrasyonlarında elde edilen %0,1-%0,4 arasındaki reaksiyon oranları istatistik! olarak önemsiz bulunurken, anter reaksiyon oranının kullanılan genotip ve uygulanan soğuklanma sürelerine bağlı olarak değişim gösterdiği görülmüştür. Dobla genotipinde 14 günlük soğuk uygulaması sonunda en yüksek anter reaksiyonu 8 mg/l 2,4-D konsantrasyonunda elde edilirken, 21 günlük soğuklanma süresinde en yüksek reaksiyon oranına 2 mg/l 2,4-D konsantrasyonunda ulaşılmıştır. 4) Araştırmada farklı genotiplerden elde edilip rejenerasyon ortamına aktarılan kalluslardan, yeşil veya albino sürgün elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
37 7. SUMMARY This study was conducted to determine the effects of genotypes, temperature stress pretreatment and different 2,4-D (2,4- dicholorophenoxyacetic acid) concentrations on callus formation and plant regeneration in barley (Hordeum vulgare L) anther culture. The anthers originated from 5 two-rowed and 4 six-rowed spring barley genotypes that have been investigated in barley breeding programme at the department of Field Crops of Agricultural Faculty, Çukurova University, were cold pretreated with different durations, than they were cultured in Nq medium with different 2,4-D concentrations. The experiment was designed in Randomized Complete Blocks as split-split plots. Genotypes, cold pretreatment and 2,4-D concentrations were considered as first, second and third factors respectively. The results of the study were summarized as following. 1) In the research, 0,3 % of the cultured anthers responded with callus induction. The rate of responding anthers was influenced by genotypes. The genotype Dobla with a callus induction rate of 1,3% was the best responded one. Anthers of the one of the tested Genotypes did not show any callus induction. 2) The rate of responding anthers was statistically significant influenced by the durations of cold pretreatment. Cold pretreatment of anthers for 14 day at 4 aC gave highest rate of responding anthers (0,7 %). The effect of cold pretreatments for 14 days and 21 days on the callus induction from anthers were not significantly different. 3) The effect of 2,4-D concentrations on the callus induction from anthers varied as depending on genotypes and the duration of cold pretreatment. 4) In the study, any plantlet from the anthers could not be obtained.