Yozgat Çamlığı Milli Parkı'nın koruma, kullanım ve geliştirme ilkeleri üzerine bir araştırma
A study on conservation, utilization and development principles of Yozgat pine grove national park
  1. Tez No: 76800
  2. Yazar: SONGÜL SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Yozgat Çamlığı Milli Parkı' nın koruma, kullanım dengesi içinde hizmete sunulabilmesi için; mevcut sorunların tespiti ve çözümüne yönelik alınması gerekli tedbirlerin belirlenmesi, korunması gerekli ve kullanıma açılacak bölgelerin saptanması ve bu alanlara yönelik önlem ve önerilerin getirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasında önce Dünya ve Türkiye'deki doğa koruma ve milli park çalışmalarına değinilmiş, uluslararası ve ulusal milli park planlama, sınıflandırma, yönetim ve zonlama kriterleri incelenmiştir. Daha sonra Yozgat Çamlığı Milli Parkı' nın sahip olduğu kaynak değerleri ve mevcut sorunları ortaya konmuş ve alana getirilecek önerilere ışık tutması açısından kullanıcıların alandan beklentileri ve genel görüşlerini saptayan anket çalışması yapılmıştır.Sonuç olarak plansız gelişim ve denetimsiz kullanım nedeniyle alanın sahip olduğu kaynak değerlerinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu tespit edilerek sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Milli Parklar, Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Doğa Koruma, Milli Park Zonlama Kriterleri, Milli Park Planlama.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the existing problems and required precautions for the solution of the problems and to fix the areas to be protected and opened for the public utilization and to take measurements and also to make some suggestions for these areas in order to serve the Yozgat Pine Grove National Park for Public utilization regarding equilibrium between conservation and utilization. In this thesis firstly studies carried out in the world and Turkey on nature conservation and national park have been mentioned and both international and Turkish national park planning, classification, management and zoning criteria have been examined. Afterwords, natural resources of the Yozgat Pine Grove National Park and its existing problems have been put forward and a survey study regarding the usersIV National Park and its existing problems have been put forward and a survey study regarding the users expectations and general idea was conducted in order to direct suggestions to be made for the area. As a result of this study, it has been determined that the natural resources of this National Park posseses are faced to be destroyed due to unplanned development and uncontrolled utilization.Thus, some solutions deemed curicial for the problems to be solued have been suggested. KEY WORDS : National parks, Yozgat Pine Grove National Park, Nature Conservation, National Park Zonning Criteria, National Park Planning.