Fotoğrafın müzede kullanım şekilleri ve koleksiyon nesnesi olma kriterleri
The use of photography in the museums and the criterias of photography as a collection object
  1. Tez No: 226156
  2. Yazar: İLKSEN BAYSALİNG
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. LEVENT ÇALIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arşiv, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Archive, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezin amacı, fotoğrafın çeşitli türlerini, müze içinde farklı amaçlara yönelik kullanımları ile birlikte incelemek ve ?sanat ve koleksiyon nesnesi? olma başlığı altında, fotoğrafın müze nesnesi haline gelişini ve bunu sağlayan kriterleri araştırmaktır. Araştırma kapsamında birçok fotoğraf tekniği ve türü incelenmiş, bu teknik ve türlerin müzelerde nasıl sınıflandırıldıkları ve hangi amaçlara yönelik kullanıldıkları araştırılmıştır. Ayrıca müze içinde yer alan fotoğrafların onarım ve koruma koşullarına da değinilmiştir. Bu kısımda, kullanım alanı ne olursa olsun, tüm fotoğrafların özel ısı ve nem koşulları altında tutulmaları ve gerektiğinde özel kimyasal işlemlerden geçirilmeleri üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında, yurtdışındaki birçok müze ile yazışmalar yapılmış, koleksiyonlarına seçtikleri fotoğrafları ne gibi kriterlere göre değerlendirdikleri incelenmiştir. Bu yazışmaların yanı sıra, mümkün olduğunca çok sayıda veri toplamak amacıyla birçok müze internet üzerinden tek tek incelenmiştir. Fotoğrafın icat edilmesine yön veren ve yol açan çalışmalar, yaklaşık 1727 yılından başlayarak günümüze kadar devam etmiştir. Yaklaşık olarak 20 farklı fotoğraf tekniği, konularına göre ise 20 farklı fotoğraf türü bulunmaktadır. Müze yapıları incelendiğinde görülmüştür ki tüm bu farklı özellikte fotoğraflara müze içinde her departmanda ihtiyaç duyulmaktadır. Elde edilme açısından diğer sanat eserlerinden daha kolay görülen fotoğrafın başlı başına bir koleksiyon malzemesi olma özelliği kazanması ise beraberinde bir takım seçim kriterini getirmiştir. Bu çalışma sırasında ülkemizde henüz bir fotoğraf müzesi olmamasına rağmen yurtdışında yaklaşık 700 fotoğraf müzesinin bulunduğu saptanmıştır. Bu müzelerin koleksiyonlarına fotoğraf seçme kriterleri konusu ise daha önce herhangi bir araştırmaya konu olmamıştır. Bu sebeple tüm müzelerin kriterleri derlenerek, çalışmanın sonunda tek bir liste halinde düzenlenmiş, böylelikle, çalışmanın amaçlarından birini oluşturan, ?Fotoğrafın koleksiyon nesnesi haline gelmesini sağlayan kriterler nelerdir?? sorusuna cevap aranmıştır. Tüm bu elde edilen sonuçlar, yapılan çalışmanın kapsamına giren ve tezin sonunda Ekler kısmında verilen bir takım listelerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the different types of photography with their different usage in the museums and the criterias which make them collection objects as artworks in the museums. Through this research, many photography techniques, photography types and their categorisation were studied, and it is stated that they are used in every kind of museums in various ways. This part of the thesis includes the restoration and preservation of the photographic collections. According to this part, no matter how and where the photographs are used, they should be kept in proper conditions. Furthermore, useful informations were gathered from the museums abroad through the e-mail. By this way, the criterias which they consider while acquiring a new object for their collection, were stated. In addition to these e-mails, every museum?s web site were checked in order to get the maximum data. The achievements which enable the invention of photography, were started aproximately in 1727 and they are still proceeding today. There are almost 20 different photography techniques and 20 different photography types. When the museum structures were studied, it came out that those different types of photography are required in every department of the museums. Through this research, it came out that despite we have no photography museums in our country, there are plenty of them (approximately 700) in other countries and they consider some criterias while selecting a new photographic object for their collection. This subject was never studied before, thus, all the information from the museums were brought together and a complete list was created at the end of the last section. By this way one of the aims of this research, -the question of ?Which criterias are considered while acquiring new photographs to the museums??- is tried to be answered. At the end of this thesis, some additional information related to the main topic were also given to support the obtained results.